Većina radnika u Nemačkoj, koji imaju kolektivne ugovore, i ove godine može očekivati dodatnu sumu novca tokom letnjih meseci.
Prosečna bruto naknada za godišnji odmor za 2023. godinu iznosila je 1.600 evra, poznata pod nazivom „Urlaubsgeld“.
Kriterijumi za dobijanje regresa
Pravo na regres zavisi od više faktora, uključujući vrstu ugovora o radu. Prema podacima iz 2022. godine, skoro polovina radnika zaposlenih po kolektivnim ugovorima, tačnije 46,8%, dobila je ovu naknadu, dok istraživanje pokazuje da 74% radnika tvrdi da su dobili regres.
Za poređenje, samo 36% radnika u firmama bez kolektivnih ugovora izjavilo je da su primili regres, prema istraživanju Instituta za ekonomske i društvene nauke.
Detalji o regresu, uključujući iznos, obično su navedeni u radnom ugovoru. Zaposleni po kolektivnim ugovorima u proseku su primili 1.602 evra.
Pokazalo se i da radnici u starijim saveznim pokrajinama dobijaju nešto više od onih u novijima.

O porezima na regres
Iako iznos od 1.600 evra zvuči ohrabrujuće, treba imati na umu da taj novac podleže oporezivanju. Regres se smatra posebnom isplatom i tretira se kao „ostali dohodak“.
Na primeru Lise koja zarađuje 3.500 evra bruto mesečno i nije udata niti ima decu, može se videti kako oporezivanje funkcioniše. Sa dodatkom regresa, njena godišnja bruto zarada iznosi 44.000 evra, što povećava godišnji porez na dohodak za 487 evra, koja se odbija iz regresa, plus doprinosi za socijalno osiguranje.
Konačna suma koja završi na računu radnika zavisi od individualnih faktora, ali obično iznosi malo više od polovine odobrenog bruto regresa.
Vreme isplate regresa
Vreme isplate regresa obično se određuje prema radnom ili kolektivnom ugovoru. Ako radnik prima božićnicu, regres se često isplaćuje unapred, šest meseci ranije, obično u junu ili julu.