Eurostat izveštava da su prošle godine „građani EU-a uglavnom bili prilično zadovoljni svojim životom“.
Austrija na vrhu liste s najvišom ocenom sreće
Nove statističke brojke Evropske unije rangiraju Austriju kao najsrećniju zemlju u 27-članom bloku. Austrija je dobila ukupnu ocenu od 7,9 od 10 u godišnjem izdanju Eurostatove publikacije „Pokazatelji kvaliteta života“, koja se temelji na anketama sprovedenim u svim državama članicama, prema nezavisnim izvorima.
Poljska, Finska i Rumunija dele drugo mesto s ocenom od 7,7 od 10, dok je Bugarska zauzela donje mesto s najnižom ocenom, jedinom manjom od šest (5,6) u ukupnom poretku. Hrvatska se takođe nalazi pri dnu lestvice, kao tek peta zemlja od kraja po sreći.
Građani EU-a većinski zadovoljni svojim životima
Eurostat naglašava da je njihova publikacija usmerena na „uhvatanje trendova subjektivnog blagostanja evropskih građana“ te da su „građani EU-a uglavnom bili prilično zadovoljni svojim životima, prosečno ocenjujući sa 7,1 bodova od 10“. Takođe ističu da faktori poput obrazovanja, porodične i finansijske stabilnosti utiču na opšte zadovoljstvo ispitanika svojim životima, ne samo ekonomska dobrobit.
„Zanimljivo je primetiti da su neke zemlje povezane s niskim nivoima prihoda u nedavnoj prošlosti, poput Rumunije i Poljske, među zemljama s najvećim zadovoljstvom životom – što pokazuje složenost veze između subjektivnog blagostanja i ekonomske dobrobiti“, izvestio je Eurostat.
Italija, Španija i Francuska, tri najveće ekonomije u EU, sve se kreću oko prosjeka od 7,1. Međutim, Nemačka se pokazala kao jedna od najmanje srećnih zemalja u istraživanju, prestigavši samo Bugarsku, s ocenom od 6,5. U prošlogodišnjim podacima za 2021. godinu, Nemačka je imala ocenu od 7,1.
Mogući faktori smanjenja zadovoljstva životom u Nemačkoj
Iako studija ne ukazuje na specifičan uzrok smanjenja opšteg zadovoljstva životom Nemaca, čini se da je u skladu s drugim anketama koje beleže pad raspoloženja stanovnika zemlje. Prema odvojenoj anketi Instituta Rheingold iz Kölna objavljenoj prošle nedelje, samo 22 posto Nemaca se smatralo „predanim optimistima“, dok je 29 posto bilo „umereno zadovoljno“. Studija takođe pokazuje da je do 20 posto odraslih osoba „preplavljeno teskobom“, dok je devet posto „nezainteresovano i povučeno“. Čini se da je zabrinutost povezana s ekonomskom stagnacijom Nemačke, ratom u Ukrajini i imigracijom.