Svemirski teleskop James Webb nedavno je snimio izvanrednu fotografiju planete Urana, povodom druge godišnjice od njegovog lansiranja.
NASA, ESA i CSA, koje zajedno upravljaju ovim teleskopom, podelile su sliku ledene planete Urana. Fotografija prikazuje nešto poput svetle plave kugle koja se valja u crnom okeanu, zahvaljujući infracrvenim filterima teleskopa, koji su zabeležili talasne dužine koje ljudsko oko ne može videti.
Ova slika Urana, u poređenju sa generičkim fotografijama napravljenim od strane letelice Voyager 2 osamdesetih godina prošlog veka, pruža živopisniji prikaz. Fotografija otkriva svetlost u infracrvenom spektru i beleži „neobičan i dinamičan ledeni svet s uzbudljivim atmosferskim karakteristikama“, kako je naveo tim koji rukovodi teleskopom.
Na slici su jasno prikazani prstenovi koji okružuju planetu, uključujući i „Zeta prsten“, najdublji, bleđi i najraspršeniji od svih. Takođe se vidi i severni polarni šešir kao i bela mrlja u blizini centra.
Fotografija takođe pokazuje 14 od 27 Uranovih satelita, uključujući Oberona, Titaniju, Umbriel, Juliet, Perditu, Rosalind, Puck, Belindu, Desdemonu, Cressidu, Ariel, Mirandu, Biancu i Portiu.
Za snimanje ove fotografije, teleskop je koristio četiri NIRCam filtera: F140M (plavi), F210M (žuti), F300M (cijan), i F460M (narandžasti).
Fotografija objavljena ranije ove godine prikazivala je Uran samo kroz dva filtera, plavi i narandžasti, pružajući „primitivniji“ pogled na ovu ledeno hladnu planetu.
Uran, poznat po svojim ledenim osobinama, rotira se pod uglom od 98 stepeni, što znači da suprotna strana od Sunca doživljava ekstremne hladnoće i tamu tokom četvrtine uranske godine, koja traje oko 84 zemaljske godine, što znači da zima na tamnoj strani planete traje 21 godinu.
Astronomi se nadaju da će slike James Webb teleskopa pomoći u boljem razumevanju Urana, posebno prstena Zeta, što je od velikog značaja za buduće svemirske misije. Takođe, smatraju da će ove slike biti korisne u istraživanju gotovo 2.000 dokumentovanih egzoplaneta u drugim solarnim sistemima koje dele karakteristike sa našim prstenastim ledenim susedom.