Dugo se verovalo da pristalice AfD-a glasaju za ovu stranku uglavnom iz protesta. Ali sada je drugačije – AfD-u se sada pripisuje sposobnost rešavanja problema. Kako je stranka to postigla? Radikalizam AfD-ovih pokrajinskih odbora u Tiringiji i Saksoniji izaziva nelagodu čak i unutar same stranke. Mnogi novoosvojeni mandati donose sa sobom i nove, dosad nepoznate stranačke članove u pokrajinske parlamente, što je u prošlosti izazvalo probleme.
AfD je uspela da se transformiše iz partije protesta u partiju poverenja, jer birači sada veruju da je ona u stanju da reši važne probleme kao što su migraciona politika, socijalna pravda, ograničenje kriminala, zastupanje interesa Istočne Nemačke i rešavanje sukoba između Rusije i Ukrajine.
Međutim, stranka je još uvek daleko od apsolutne većine i potrebno joj je koalicioni partner ako želi da vlada. Iako su rezultati izbora snažni, postoje unutrašnje tenzije i nesigurnosti u vezi s načinom na koji se radikalni lideri, poput Björna Höckea, pojavljuju u javnosti. Uspeh AfD-a na nedavnim izborima mogao bi imati značajan uticaj na sledeće izbore za Bundestag, ali postoji i strah da bi birači mogli postati nezadovoljni ako stranka ne uspe da preuzme odgovornost za upravljanje.
AfD je trenutno u fazi pripreme za moguće kandidovanje za kancelarskog kandidata na sledećim saveznim izborima, dok se unutrašnje debate o liderstvu i strategiji i dalje vode.
Stranka se suočava sa izazovima održavanja trenutne podrške, a predstojeći rezultati na izborima u Brandenburgiji mogli bi dodatno oblikovati budući pravac stranke.