Od novembra 2021. do danas, Viber kaže da je blokirao skoro 19.000 lažnih naloga u Srbiji.
Čini se da svake nedelje čujemo vesti o novoj prevari koja hara popularnim aplikacijama u Srbiji. Ova nepoželjna pojava u savremenom svetu i dobu razvijenih komunikacionih tehnologija je posebno izražena u vreme praznika, a pokušaji zlonamernih aktera neretko bivaju uspešni jer se prevaranti stalno usavršavaju i koriste novu tehnologiju, proizvode i usluge kako bi kreirali privid verodostojnih platformi za pružanje raznih usluga koje od korisnika zahtevaju da im daju pristup ličnim podacima.
„Blokiranjem telefonskog broja, korisnici skreću pažnju Viberovom anti-spam sistemu da sa tog broja potiče Spam. Raportiranje određene poruke je još direktniji način da se Viber upozori da broj sa kojeg ona potiče pripada osobi koja se bavi spamovanjem. Tokom prošle godine, Viber je u Srbiji blokirao skoro 19 hiljada naloga na koje su im korisnici skrenuli pažnju u tom smislu. Povećanje broja blokiranih Spam naloga rezultat je povećanog nivoa informisanosti i edukacije Viberovih korisnika koji obeležavaju ovakve naloge kao Spam, uz razvoj automatskog sistema za blokiranje razvijenog i primenjenog od strane Vibera“, kažu iz Rakuten Viber-a.
Koristeći automatizovani sistem, Viber takođe redovno blokira naloge korisnika koji se pretvaraju da su predstavnici banaka, drugih organizacija – pa i državnih institucija – u nastojanju da prevare korisnike i time dobiju pristup njihovim ličnim podacima ili finansijskim sredstvima. Algoritmi za otkrivanje Spama koriste se da prepoznaju neuobičajeno često korišćenje aplikacije Viber i automatski blokiraju korisnika takvog naloga.
„Bezbednost naših korisnika je jedan od primarnih prioriteta za Viber, i razlog je zbog čega su od 2016. godine sve glavne funkcionalnosti aplikacije zaštićene standardizovanom enkripcijom sa-kraja-na-kraj – što uključuje lične i grupne četove, lične audio i video pozive, razmenu media fajlova i bezbednost svih uređaja na kojima korisnici raspolažu Viberom. Ovo znači da su svi fajlovi i sadržaji koji se razmenjuju zaštitno šifrovani na uređaju pošiljaoca – i dešifrovani tek po prijemu u uređaju primaoca. Viberova platforma jedino registruje činjenicu da je ovim uspostavljen kontakt između dva data telefonska broja, i ni Viber niti bilo koja treća strana može imati pristup prosleđenom sadržaju“, ističu iz Viber-a.
Viber tvrdi da je bezbednost korisnika jedan od primarnih prioriteta za njihov servis, i razlog je zbog čega su od 2016. godine sve glavne funkcionalnosti aplikacije zaštićene standardizovanom end-to-end enkripcijom – što uključuje lične i grupne četove, lične audio I video pozive, razmenu media fajlova I bezbednost svih uređaja na kojima korisnici raspolažu Viber-om. Ovo znači da su svi fajlovi i sadržaji koji se razmenjuju zaštitno šifrovani na uređaju pošiljaoca i dešifrovani tek po prijemu u uređaju primaoca. Viber platforma jedino registruje činjenicu da je ovim uspostavljen kontakt između dva data telefonska broja, a ni Viber niti bilo koja treća strana može imati pristup prosleđenom sadržaju.