Bivši ministar obrazovanja Jean-Michel Blanquer osvrće se u knjizi koja je objavljena ove nedelje na svojih pet godina provedenih u Ministarstvu obrazovanja. Prema njegovom mišljenju, predsednik Emmanuel Macron, koji „ne mrzi zakrivljene udarce“, je „neprikladno“ koristio raspuštanje i „stvara sebi“ probleme koji su „izbeženi“, navodi Blanquer u intervjuu za Le Point objavljenom u četvrtak, 29. avgusta. „Postoji dobro i loše „u isto vreme“ u ličnosti predsednika“, smatra Jean-Michel Blanquer, koji se u knjizi „La Citadelle“ (Albin Michel) osvrće na svojih pet godina u Ministarstvu obrazovanja (2017-2022).
Šef države ima „veliku inteligenciju, vrlo veliku radnu snagu, dinamiku i kreativnost“, ali „ne mrzi ni zakrivljene udarce, voli da sluša savetnike uveče umesto ministre tokom dana i stvara sebi probleme koji bi se mogli izbeći“, analizira bivši ministar. „Na određeni način, često postiže ono što je najteže i promašuje prilično jednostavne stvari. Može da postigne neverovatan uspeh i odmah ga pokvari nekom izjavom ili stavom“, dodaje on.
Za Jean-Michel Blanquer-a, koji kritikuje „neprikladnu upotrebu raspuštanja“, kriza režima je „nažalost moguća“ zbog teškoća u formiranju vlade, delom zbog „zaključavanja predsedničke vlasti na sebi“. „Okolnosti, ali ponekad i volja predsednika, dovele su do smanjenja snaga desnice i levice u korist ekstremista“, što je za njega „smrtno“ stanje. Ipak, makronizam, u smislu „velikog centralnog kluba sposoban da sarađuje s levicom ili desnicom“, „i dalje ima svoju relevantnost“.
Žrtva „neke vrste nepovoljnosti“
U svojoj knjizi, Jean-Michel Blanquer se osvrće na nekoliko sukoba sa predstavnicima Macronove administracije tokom svojih pet godina na čelu Ministarstva obrazovanja. Takođe navodi da je predsednik 2020. godine, kada je Jean Castex zamenio Édouarda Philippea na mestu premijera, razmatrao da ga imenuje za ministra unutrašnjih poslova – što će na kraju biti Gérald Darmanin. Richard Ferrand, blizak Emmanuelu Macronu, je, međutim, bio protiv te imenovanja zbog „prestrogo rigidnih“ stavova Jean-Michel Blanquer-a prema „fundamentalističkom islamu“ i mogućem uticaju te „nepopustljivosti“ na „muslimansko biračko telo“, kako navodi.
Odlaskom iz vlade 2022. godine, Jean-Michel Blanquer se oseća kao žrtva „neke vrste nepovoljnosti“ i „masohističke amnezije predsednika“, koji nije uspeo da „ceniti svoj sopstveni bilans u oblasti obrazovanja, iako nije nedostajalo razloga za ponos“. „Kada se borite kao gladiator i kada se okrenete i vidite cara sa palcem okrenutim prema dole, (…) možete osećati neku vrstu izdaje“, smatra bivši ministar.