Kažu da ne postoji čovek na svetu koji se, nakon što je posetio Zemlju izlazećeg sunca, vratio isti. Priroda, kultura i svet potpuno drugačiji od onog na kakav smo navikli – sve su to razlozi zbog kojih obožavamo Japan. Tamo nas dočekuju izuzetno ljubazni i pristojni ljudi, imamo priliku da upoznamo kulturu o kojoj smo čitali samo putem interneta i da isprobavamo specijalitete koje u Srbiji možemo probati tek u ponekom restoranu. Ali nisu samo anime, tehnološki napredak i suši razlozi zbog kojih se odlazi u Japan.
Ova čarobna zemlja je posebno lepa i izazovna u jesen, kada se oboji u sve zemljane tonove, a zanimljivi običaji praktikuju se baš u ovo doba godine. Mi ćemo vam otkriti i zašto.
Ne smete propustiti Momijigari – Lov na jesenje lišće
Kada bismo bukvalno prevodili lepotu ovog japanskog običaja, glasila bi doslovno kao u naslovu. Zapravo, u pitanju je drevni ritual uživanja u posmatranju jesenjeg lišća, posebno kada menja boje i prelazi u spektar crvenih, narandžastih i žutih tonova. Ali to nije samo vizuelni užitak, već kod njih ima duboku duhovnu i kulturnu dimenziju. Japanci veruju da posmatranje promena u prirodi donosi mir i refleksiju. Jesenje boje podsećaju na prolaznost vremena i cikličnu prirodu života, što je važno filozofsko načelo u japanskoj kulturi. Posebno je zanimljivo to da ovaj običaj vuče korene iz Heian perioda (794-1185), kada je aristokratija boravila u prirodi i pisala poeziju inspirisanu promenama godišnjih doba. Danas predstavlja jedan od najomiljenijih sezonskih događaja u Japanu i privlači prekobrojne lokalne stanovnike, kao i turiste, da baš u to vreme posete najbolja mesta za posmatranje.
Sezona momijigarija varira u zavisnosti od regije. U severnim delovima Japana, gde se nalazi Hokaido, lišće počinje da menja boju krajem septembra, dok u južnijim delovima, kao što je Kjushu, taj proces može da traje do decembra. Najbolje vreme za „lov na jesenje lišće“ je obično sredinom novembra u centralnom Japanu, Tokiju i Kjotou. Ako odaberete Japan za vaše sledeće putovanje baš na jesen, neće biti neobično da vidite ljuda koji organizuju piknike u parkovima i vrtovima, šetaju planinskim stazama ili posećuju hramove i svetilišta. Na svakom koraku se uživa u specijalnim jelima i slatkišima koje je inspirisala jesen. Na televizijama ćete videti kako se, pored saopštavanja vremenske prognoze, govori i o tome gde je i koliko lišće promenilo boju. Takođe, mnogi hoteli i atrakcije imaju posebne ponude i aktivnosti vezane baš za momijigari.
Paradoksalno, najmanje gužve su u jesen
Iako je posmatranje lišća jedan od najvećih događaja u zemlji, turistička sezona u Japanu ipak dostiže svoj vrhunac tokom proleća, kada cvetaju trešnje. Proleće, posebno period samog otvaranja trešnjinog cveta (sakura), odgovorno je za masovni turizam i hit za turiste iz celog sveta, koji žele da učestvuju u tim spektakularnim prizorima. Tada su Tokijo, Kjoto i Osaka preplavljeni posetiocima, a parkovi i vrtovi puni su onih koji prave fotografije ispod ružičastih krošnji.
Leto u Japanu je isto veoma popularno među turistima, iako je vreme vlažno i toplo i ne toliko prijatno za celodnevne šetnje. Ovo je period kada mnogi Japanci odlaze na godišnje odmore, što dodatno povećava broj posetilaca na popularnim turističkim destinacijama. Festivali, poznati kao „matsuri,“ održavaju se širom zemlje tokom leta, i idealni su za one koji žele da upoznaju tradicionalnu japansku kulturu
Jesen, sa druge strane, ima nešto mirniji i opušteniji tempo. Momijigari prventveno fascinira lokalce i ovaj period karakterističan je po manjim gužvama u poređenju sa prolećem i letom, što znači lakši pristup znamenitostima i prijatnije iskustvo za turistu. Jesen je idealno vreme za posetu japanskim vrtovima, hramovima i planinskim predelima, gde se može uživati u predivnom i autentičnom krajoliku prekrivenom crvenim, narandžastim i zlatnim tonovima.
Jesenja klima je idealna za istraživanje
U Japanu, jesen je jedno od omiljenih godišnjih doba, a vreme tokom ovog perioda karakteriše prijatna i umerena klima. Na samom početku jeseni, koji se poklapa sa septembrom, može se desiti poneki talas letnjih vrućina, ali kako meseci prolaze, temperature se postepeno snižavaju. Oktobar i novembar su idealni za posetu Japanu jer vreme postaje sve prijatnije, sa svežim jutarnjim i večernjim satima, dok su dani najčešće sunčani i suvi.
Temperature u jesen su različite u zavisnosti od regiona. U severnim delovima Japana, gde je nezaobilazni Hokaido, temperature opadnu i do oko 10°C, dok u centralnim oblastima, gde je smešten Tokio, temperature osciliraju između 15°C i 25°C. U južnim delovima Okinave, vreme je još uvek relativno toplo, ali nikako toliko vruće kao leti.
Jesen ovde je generalno suva sezona, ali povremeni kišni dani nisu neuobičajeni, naročito u oktobru. U svakom slučaju, uz odgovarajuću obuću i odeću, vreme je veoma prijatno za istraživanje i uživanje u raznovrsnim aktivnostima koje Japan nudi.
Ako volite hranu, najukusnija je u jesen
Za sve ljubitelje hrane, jesenja sezona je pravo bogatstvo gastronomskih užitaka koji su posebni samo u ovom periodu godine. Japanski restorani i pijace su prepuni sezonskih delikatesa koji nisu dostupni tokom drugih godišnjih doba. U jeku je konzumacija kestena, bundeve i gljiva koje su u vrhuncu svog ukusa i svežine. Kesten, poznat kao „kuri“, koristi se u pripremi mnogih jela, od slatkiša do slanih obroka.
Bundeva, ili „kabocha“, je još jedan ključni sastojak jesenje kuhinje, cenjen zbog svoje slatkoće i kremaste teksture koja se odlično kombinuje u supama, čorbama i pečenim jelima. Najpoznatije shiitake i matsutake, dostižu svoj vrhunski kvalitet tokom ovog perioda i ješćete ih u svakoj varijanti obroka. Jesen je idealno vreme za isprobavanje japanskih specijaliteta „sanma“ (sardela) i „sukiyaki“ (jelo od mesa i povrća u soja sosu), koja se najčešće pripremaju i jedu u to vreme. Zima se bliži, a hrana u jesen greje i priprema telo za hladnije dane.
Verujemo da smo vam dali dovoljno razloga da potražite aranžmane i planirate gde ćete provesti jesen, koja je kod nas kišna i sumorna, a u Japanu čarobna. I nikako ne zaboravite da se fotografišete u „lovu na jesenje lišće“.
Foto: pixabay.com
[…] Tokio se emotivno oprostio od dve džinovske pande, Ri Rija i Šin Šin, koje su posle 13 godina provednih u Zoološkom vrtu Ueno vraćene u Kinu radi neophodnog lečenja. Ove pande, koje su postale simbol ljubavi prema životinjama u Japanu, izazvale su veliko interesovanje javnosti pre svog odlaska, pa su hiljade ljudi došle da ih isprate. […]