Satelitski snimci koji prikazuju zelenu Saharu privukli su veliku pažnju prošlog meseca, ali ovo nije prvi put da pustinja „oživi“. Naime, Zelena Sahara je termin koji se koristi za periodične promene u vegetaciji ovog ogromnog prostranstva. Na svakih 20.000 godina, zbog promena u Zemljinoj orbiti i rotaciji, dolazi do značajnih promena u klimi Sahare. Pre oko 10.000 godina, Sahara je bila mnogo zelenija i naseljenija nego danas. U to vreme, područje koje je danas suva pustinja bilo je prekriveno travama, drvećem, pa čak i jezerima i rekama.
Zelena Sahara koja se pojavljuje na današnjim snimcima rezultat je sezonskih kiša koje su pogodile južne delove pustinje. Ove kiše su uzrokovane pomeranjem tropske kišne zone, što je doprinelo oživljavanju biljaka koje su dugo bile uspavane u suvim uslovima.

Meteorolozi objašnjavaju da je pojava zelene Sahare posledica prirodnih ciklusa. „Biljni svet Sahare se adaptirao na surove uslove i nakon svake kiše, makar one bile retke, biljke odmah rastu,“ objašnjava meteorolog Nedeljko Todorović.
Prošlost Sahare je fascinantna – dok je danas pretežno suva, pre oko 5.000 godina Sahara je bila u „zelenoj fazi“. Ljudi su tada naseljavali ovu oblast, što je vidljivo kroz arheološke nalaze poput kamenih crteža, na kojima su prikazane životinje poput krokodila i slonova, koje su živele u toj bujnoj pustinji.
Iako je trenutna zelena Sahara kratkotrajna, pitanje je hoće li klimatske promene ikada vratiti ovo područje u stanje trajne vegetacije. Trenutno, ova pojava je samo podsetnik na to koliko su pustinje dinamične i podložne promenama.