Kroz istoriju, žene su se suočavale sa mnogim preprekama u ostvarivanju svojih ciljeva i želja, ali to ih nije sprečilo da postignu velike stvari i ostave dubok trag u svetu. Ove žene su bile prave pionirke u svojim oblastima i predvodile su put ka velikim otkrićima i inovacijama. U ovom članku ćemo se osvrnuti na neke od najpametnijih žena u istoriji sveta i otkriti šta ih čini tako posebnim.
Ada Lovelace – poznata kao prva programerka u istoriji računarstva, Ada Lovelace je svojim radom na “Analitičkom stroju” Čarlsa Babidža predvidela osnovne koncepte moderne računarske tehnologije.
Frida Kahlo – meksička slikarka koja je postala jedna od najpoznatijih umetnica 20. veka, poznata po svojim autoportretima i temama koje su obrađivale bol i patnju.
Maria Skłodowska Curie – prva žena koja je dobila Nobelovu nagradu, Maria Skłodowska Curie je bila pionirka u istraživanju radioaktivnosti i otkrila je dva elementa – radijum i polonijum.
Rosalind Franklin – Franklin je igrala ključnu ulogu u otkriću strukture DNK, ali je njena uloga često zanemarena u korist muških kolega. Njena istraživanja pionirska su u polju rendgenske kristalografije.
Hypatia – žena filozof koja je živela u Aleksandriji u 4. veku nove ere, Hypatia je bila vodeći naučnik u svoje vreme i poznata po svojim radovima iz matematike i filozofije.
Emmy Noether – matematičarka koja je promenila tok moderne matematike, Emmy Noether je stvorila neke od najvažnijih teorema u algebri i njen rad je bio ključan za razumevanje relativnosti i kvantne mehanike.
Indira Gandhi – bivša indijska premijerka, prva žena na čelu jedne države u Indiji i jedna od najmoćnijih političarki u 20. veku.
Margaret Thatcher – bivša britanska premijerka koja je bila prva žena na čelu vlade u Velikoj Britaniji, poznata po svojoj snažnoj politici i ekonomskim reformama.
Simone de Beauvoir – francuska filozofkinja i spisateljica koja je bila jedna od vodećih figura u feminističkom pokretu, poznata po svom radu “Drugi pol”.
Mileva Marić Ajnštajn – srpska matematičarka i fizičarka, koja je doprinijela radu svog supruga Alberta Einsteina.
Harriet Tubman – američka aktivistkinja i borac za građanska prava, koja je kao članica “podzemne železnice” pomagala afroameričkim robovima da pobegnu u slobodu.
Rosa Parks – afroamerička aktivistkinja i borac za građanska prava, koja je odbila ustati u autobusu za belce, čime je pokrenula pokret za borbu protiv rasne diskriminacije.
Mary Shelley – engleska spisateljica koja je napisala klasik horor književnosti “Frankenstein”, i smatra se jednom od pionirki naučne fantastike.
Iako su ove žene živele u različitim vremenima i bavile se različitim oblastima, one su sve bile izuzetno pametne i predvodile su put ka velikim otkrićima i inovacijama. Njihov rad i dostignuća inspirišu mnoge žene danas i podsećaju nas na važnost obrazovanja i istraživanja u cilju stvaranja bolje budućnosti.