Kineski naučnici su postigli veliki uspeh kloniranjem prvog rezus majmuna, vrste koja je često korišćena u medicinskim istraživanjima zbog sličnosti njihove fiziologije sa ljudskom. Ovaj poduhvat je preneo BBC.
Rezus majmun, koji je kloniran, ima potencijal da ubrza testiranja lekova zbog genetičke identičnosti sa originalnim organizmom, što omogućava dobijanje uporedivih rezultata i povećava sigurnost eksperimenata. Raniji pokušaji kloniranja rezus majmuna nisu bili uspešni, sa potomcima koji su uginuli u kratkom roku.
Britanska organizacija za zaštitu dobrobiti životinja izrazila je zabrinutost zbog ovog dostignuća. Kloniranje omogućava stvaranje genetički identične kopije jedne životinje, što je u slučaju većine sisavaca teško postići s malim procentom zdravih kloniranih potomaka.
Kineski naučnici su uspeli da prevaziđu prethodne izazove, koristeći 113 embrija i implantirajući 11, od kojih su dobili dve trudnoće i jednog živog potomka nazvanog „ReTro“. Taj uspeh je postignut nakon što su rešili problem s nepravilnim razvojem placente kod neuspelih pokušaja kloniranja.
Dr. Falong Lu sa Univerziteta Kineske akademije nauka izrazio je zadovoljstvo uspehom, dok je portparol britanskog Kraljevskog udruženja za prevenciju okrutnosti prema životinjama (RSPCA) izrazio zabrinutost zbog patnje životinja u eksperimentima i niske stope uspešnosti. RSPCA smatra da primati, kao inteligentne i osećajne životinje, ne bi trebali biti samo istraživački alati.
Rezus majmuni žive u divljini u Aziji, u zemljama kao što su Afganistan, Indija, Tajland, Vijetnam i Kina.
Foto: www.pexels.com