Kada je u pitanju čišćenje kuće, većina nas se drži onih tradicionalnih stvari: brišemo prašinu, usisavamo i potiremo podove, a par puta godišnje operemo prozore i nameštaj. I koliko god se trudili da održavamo domove čistima i urednima, uvek postoje ona mesta koja ostaju neprimećena i zaboravljena.
Nakon svakog generalnog čišćenja kuće kada mislimo da smo dezinfikovali ceo prostor, vrebaju najprljaviji kutci i nalaze se tamo gde ih najmanje očekujemo. Iako strašno zvuči, bakterije su najčešće onde gde slabo zalazimo i na predmetima koje retko koristimo. Možda ćete biti iznenađeni informacijama koja su to najprljavija mesta u kući i šta bi to trebalo čistiti pravilnije.
Rukohvati i kvake na vratima
Prvo što dodirnete kada ulazite u kuću bez previše razmišljanja je kvaka, zar ne? I verovatno vam ne prolazi kroz glavu to koliko je prljava. Ali, zamislite koliko puta dnevno ih dodirujete – prljave ruke, ključevi, torbe… Sve te površine postaju domaćini za razne mikroorganizme.
Da, iako vam se čini da su samo prolazna tačka, rukohvati su zapravo jedno od najčešće zanemarenih mesta u kući kada je reč o čišćenju. Zato, pre nego što sledeći put uđete u svoj dom, promislite o tome da bar jednom obrišete rukohvate dezinfekcionim sredstvom. Vaši gosti, vaša porodica i vaš imunitet će vam biti zahvalni.
Skrivena opasnost ispod frižidera
Da, dobro ste pročitali! Omiljena kućna sprava za čuvanje namirnica može biti leglo za bakterije ako se ne održava redovno. Zamislite sve one mrvice hrane koje slučajno padnu ispod frižidera – prava su gozba za mikrobe. A da ne govorimo o kapljicama koje procure iz tetrapaka i flaša, stvarajući vlažno okruženje idealno za razmnožavanje bakterija. Zato, povremeno izvucite frižider napred i temeljno očistite taj prostor ispod uređaja. I nemojte se iznenaditi ako nađete pravu malu džunglu ispod njega.
Tepisi i prostirke
Možda ste već primetili da su tepisi i prostirke centar dešavanja u kući – mesto gde se okupljate, gde se igraju deca, gde šetaju kućni ljubimci. Ali, da li ste ikada razmišljali o tome koliko se prljavštine i bakterija tu može sakriti?
Svaki korak koji napravite nosi sa sobom čestice prašine, kapljice tečnosti ili tračak nečistoće. Tepisi i prostirke postaju tamniji, teže se usisavaju, a često su pravo leglo bakterija koje samo čekaju priliku da naprave ozbiljniji problem. Zato je redovno usisavanje i mašinsko pranje tepiha od suštinskog značaja za očuvanje higijene u domu.
Ceger za kupovinu namirnica
Da li ste ikada razmišljali o tome koliko prljavštine i bakterija skupi torba za šoping dok je nosimo po marketima? U nju stavljamo voće, povrće, meso i sve potrebno, ali retko ko je pere redovno. Ostaci hrane, fiskalni računi i prljavština sa poda supermarketa – sve to postaje deo enterijera vašeg cegera. Zato ne zaboravite da povremeno operete ili obrišete njegovu unutrašnjost, kako biste sprečili unošenje neželjenih gostiju u kuću.
Daljinski upravljači
Opušteno vreme ispred televizora, omiljeni film ili serija, grickalice u jednoj ruci, a daljinski upravljač u drugoj – zvuči poznato? Naravno, jedan od klasičnih scenarija petkom i vikendom, ali jeste li ikada razmišljali koliko se zapravo bakterija može skupiti na ovom malom, ali moćnom gedžetu?
Svakodnevno korišćenje, dodiri prljavih ruku, ostaci hrane – sve to čini daljinski upravljač idealnim mestom za širenje bakterija. Pojedini stručnjaci čak tvrde da su daljinski upravljači jednako prljavi kao i WC šolje. Zato, jednom nedeljno, neka brisanje ovog malog uređaja postane deo rutinskog čišćenja. Zabava i opuštanje će biti još ugodniji kada znate da je daljinski upravljač čist i bezbedan za upotrebu.
Klima uređaj
Dok mi uživamo u svežem vazduhu koji dolazi iz ventilacionog sistema, bakterije prave žurku negde tamo gore, neprimećene i nezaustavljive. Kroz rešetke putuju prašina, grinje i, naravno, mikroorganizmi, koji se raduju svakom udahu koji napravimo. Da bismo ih u tome zaustavili, potrebno je da povremeno rasklopimo, očistitmo i dezinfikujemo klima uređaj, kako bi nam svaki udah vazduha bio čist i osvežavajuć kao planinski povetarac.
Kuhinjski sunđer
Za ovaj podatak ste sigurno čuli, ali uvek treba podsetiti na to. Sunđeri su vlažna sredina koja je savršena za razmnožavanje bakterija, uključujući ešerihiju koli i salmonelu. Dakle, umesto da služi kao saveznik u našoj borbi za čistoćom, sunđer nam postaje nevidljivi neprijatelj. Šta je rešenje? Redovno ga perite sapunom i toplom vodom, ili ga čak možete staviti u mikrotalasnu na 30 sekundi kako biste uništili sve štetne mikroorganizme.
Donja strana daske za sečenje
Kuhinja je mesto gde stvaramo čarolije sa hranom, ali i gde se skriva jedno od najprljavijih mesta u domu – donja strana daske za sečenje. Obično peremo i dezinfikujemo gornju stranu daske, ali najčešće zaboravljamo na donju. A baš na ovoj površini se zadržavaju sokovi voća, povrća, mesa i sitni ostaci, stvarajući idealno okruženje za razvoj bakterija. Zato je važno da ne zaboravimo na ribanje i donje strane daske za sečenje, kako bi i bezbednost hrane koju pripremamo bila na vrhunskom nivou.
Aparat za kafu
Jutarnja kafa je mnogima omiljeni ritual koji pomaže da započnemo dan. Ali, aparat za kafu takođe može biti leglo bakterija. Ostaci čestica kafe i vode koji ostaju unutar njega su idealno stanište za bujanje bakterija, uključujući i one koje su otporne na visoke temperature. Da biste očuvali čistoću, redovno perite sve delove aparata prema uputstvima proizvođača.
Četka za wc šolju
Iako je većina nas svesna potrebe za održavanjem čistoće u toaletu, često zaboravljamo da se pozabavimo četkom za wc šolju. Ova četka, koja se koristi za čišćenje najnepristupačnijih delova šolje, može postati izvor neželjenih gostiju. Redovno je ispirajte i čistite posle svake upotrebe, a povremeno je potopite u rastvor dezinfekcionog sredstva kako biste održavali zdravu higijenu.
Sada kada znate koje su to tajne, skrivene opasnosti u vašem domu, nemojte dozvoliti da vas uhvate nespremne. Redovno čišćenje ovih „skrovišta bakterija“ će vam pomoći da održite čistiju i zdraviju sredinu za sebe i svoje najmilije.
Autor: Dragan Antić
Foto: unsplash.com