Američka vojna industrija je 2023. godine ostvarila rekordnih 238 milijardi dolara od prodaje svoje opreme na globalnom tržištu, što predstavlja povećanje od čak 56 posto u odnosu na prethodnu godinu, izveštava BBC.
Zbog „specijalne vojne operacije“ u Ukrajini, Rusija, glavni američki tržišni konkurent, dovela se u poziciju da štedi svoju vojnu opremu za vlastite potrebe, dok su evropske zemlje, posebno one koje se nalaze u „crvenoj zoni“ eventualnih Putinovih teritorijalnih apetita, značajno obnovile svoj arsenal, kao preventivna mera.
Poljska je izdvojila 12 milijardi dolara za nabavku jurišnih helikoptera Apache, deset milijardi dolara za raketni sistem srednjeg dometa HIMARS, gotovo četiri milijarde dolara za tenkove. Novi premijer Donald Tusk obećao je svojim sugrađanima da će nastaviti s naoružavanjem Poljske istim tempom kao prethodna konzervativna vlada, s ciljem da od svoje zemlje napravi „najsnažniju kopnenu vojsku u Evropi“.
Prema podacima iznesenim u izveštaju američke vlade za fiskalnu godinu 2023., Nemačka je od SAD-a kupila višenamenske vojne helikoptere Chinook za 8,5 milijardi dolara, dok je Češka investirala nešto manje od šest milijardi dolara za avione F-35 MiG i municiju.
„Trgovina vojnom opremom je ključni element američke spoljne politike kroz koji se sadi seme buduće saradnje na regionalnom i globalnom nivou“, navodi se u godišnjem saopštenju Stejt departmenta, objavljenom početkom ove nedelje.
Predsednik Joe Biden pokušao je podsetiti zastupnike u Kongresu koliko je važna trgovina oružjem za američki geostrateški uticaj. Naime, u nastojanju da postigne kompromis oko nove tranše vojne pomoći Ukrajini, što se zbog sabotaže radikalne frakcije Republikanske stranke nikako ne ostvaruje, Bela kuća ističe da će američka podrška Ukrajini služiti kao dodatna promocija vojne opreme SAD-a, čime će se već uspešnoj industriji, koja obara rekorde, dati dodatni podsticaj.