Prema studiji Univerziteta u Cirihu, stres može izazvati da imune ćelije prenose štetne enzime u mozak, utičući na određene neurone. Ovo otkriće, koje je objavljeno u časopisu Nature, pokazalo je da kod miševa stres dovodi do promena u ponašanju, uključujući povlačenje u sebe i izbegavanje socijalnog kontakta.
Ova veza između tela i uma u bolestima mentalnog zdravlja povezanim sa stresom može otvoriti put novim tretmanima za depresiju, prema saopštenju Univerziteta u Cirihu (UZH). Studija je pokazala da se nivoi enzima MMP8 povećavaju u krvi miševa pod stresom, promena koja je primećena i kod pacijenata koji pate od depresije.
„Isti smo promenu uočili kod pacijenata koji pate od depresije“, rekao je Flurin Cathomas, prvi autor studije, naglašavajući značaj ovog otkrića i za ljude. Tokom stresa, kod miševa je zabeleženo da više monocita migrira u mozak, posebno u regiju centra za nagrađivanje. Monociti, koji pripadaju grupi belih krvnih zrnaca i deo su urođenog imunog sistema, proizvode enzim MMP8.
Miševi su se ponašali na način sličan osobama koje pate od depresije. Naučnici su u svojoj studiji dokazali da je enzim bio odgovoran za promenu u ponašanju tako što su kod određenih miševa potisnuli gen MMP8. Ovi miševi nisu promenili svoje ponašanje uprkos stresu.
U okviru svojih studija na ljudima, istraživači sada žele da steknu više znanja o interakciji između mozga, imunog sistema i psihe. Međutim, potrebno je još mnogo studija prije nego što se ovi rezultati mogu primeniti u kliničkoj praksi, zaključuje UZH.