Nemačka se suočava sa najvećim izazovima u ekonomiji od Drugog svetskog rata, a sve zbog energetskog šoka izazvanog ratom u Ukrajini. Pad životnog standarda i ekonomske proizvodnje preti da pretvori ovu deceniju u izgubljenu za Nemačku, dok istovremeno jača podršku krajnje desničarske stranke Alternative für Deutschland (AfD).
Energetski šok izazvan ruskom invazijom na Ukrajinu doveo je do najvećeg pada životnog standarda u Nemačkoj još od Drugog svetskog rata. Realne zarade su pale na nivo koji nije viđen od 1950. godine, dok je ekonomska proizvodnja doživela pad koji se može uporediti sa finansijskom krizom iz 2008. godine, pokazuju procene bivših ekonomskih savetnika nemačke vlade.
Nemačka industrija nije uspela zaštititi se od rasta cena energenata, što je dovelo do zabrinutosti da bi ova decenija mogla biti izgubljena za Nemačku. Autori izveštaja objavljenog u „Forum for New Economy“ upozoravaju da bi nastavak ekonomske krize mogao dalje potpomognuti rast krajnje desnice.
Analize pokazuju da su realne plate pale za 4% od aprila 2022. do marta 2023, dok je proizvodnja opala za 4.1%. Kovid kriza dodatno je otežala situaciju, dovodeći do toga da je proizvodnja na kraju 2023. bila za 7% niža od trenda prije krize, dok su realne zarade pale za 10%.
Iako je zaustavljanje rasta cena energenata bilo politički ispravan potez nemačke vlade, kašnjenje u primeni mera dovelo je do snažnog porasta podrške krajnje desničarskoj stranci AfD. Ovi izazovi ukazuju na to koliko je Nemačka potresena posledicama ruske invazije na Ukrajinu i koliko je teško zaustaviti ekonomski pad i političku nestabilnost koja s njim dolazi.