Evropska unija je odobrila finansijski paket vredan 6 milijardi evra namenjen zemljama Zapadnog Balkana, sa ciljem da podstakne reforme i ekonomski rast u ovom regionu u kontekstu njihovih težnji za članstvom u EU. Finansijski paket, koji pokriva period od 2024. do 2027. godine, uključuje 2 milijarde evra kroz grantove i dodatnih 4 milijarde evra kroz zajmove. Izdavanje ovih sredstava uslovljeno je provođenjem određenih reformi koje treba da usklade ekonomije Zapadnog Balkana sa standardima i pravilima EU.
Savet EU ističe da će sredstva biti usmerena na socio-ekonomske reforme i reforme temeljnih prava, uključujući one koje se tiču vladavine prava. Pomoć je dizajnirana da podstakne zemlje regiona koje se nalaze na različitim tačkama procesa pridruživanja EU, u situaciji kada je javnost sve više frustrirana sporim napretkom ka članstvu.
Zemlje Zapadnog Balkana su se, kao deo ovog plana, obavezale na usklađivanje svojih carinskih propisa i formiranje zajedničkih graničnih prelaza po uzoru na članice EU. Postavili su i ciljeve za razvoj istraživačkih i razvojnih centara u industriji, kao i za postavljanje besplatnog WiFi-a na javnim mestima.
Dodatni uslov je postavljen za Srbiju i tzv. Kosovo, od kojih se očekuje da se „konstruktivno angažuju“ sa merljivim napretkom i opipljivim rezultatima u normalizaciji odnosa, što je ključni element za pristupanje pomoći.
Ovaj sveobuhvatan plan predstavlja značajan korak ka integraciji Zapadnog Balkana u evropske strukture, i ističe potrebu za dubokim strukturalnim promenama unutar zemalja regiona. Finansijska injekcija od strane EU takođe signalizira snažnu podršku EU ovim zemljama u njihovim reformskim nastojanjima i evropskim integracijama.