Ako planirate da provedete godinu dana istražujući Evropu, pravilo o 90 dana može predstavljati izazov. Ovo pravilo ograničava građane zemalja van EU na boravak od najviše 90 dana u šengenskoj zoni u periodu od 180 dana. Da biste zaobišli ovo ograničenje, možete posetiti zemlje koje nisu deo šengenske zone i resetovati svoj boravak.
Šta je „pravilo 90 dana“?
Pravilo 90 dana važi za većinu zemalja EU, kao i za Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švajcarsku. To znači da možete boraviti u ovim zemljama do 90 dana unutar 180 dana, nakon čega morate napustiti šengensku zonu na najmanje 90 dana pre nego što se vratite. Ako želite da ostanete duže od 90 dana, potrebno je da pribavite odgovarajuću vizu.
Kako resetovati boravak?
Srbija i BIH: Pošto Srbija nije deo šengenske zone, možete resetovati svoje 90 dana boravkom u Srbiji. Iskoristite ovo vreme za istraživanje Srbije i Bosne i Hercegovine, koje takođe nije deo šengenske zone.
Albanija:Albanija je odlična destinacija za resetovanje boravka. Nije članica šengenske zone, pa možete provesti do 90 dana tamo. Albanija nudi prelepe plaže, planine i pristupačne troškove života. Preporučujemo posetu Valoni na jadranskoj obali, kao i putovanje trajektom do jezera Komani.
Crna Gora: Na severu Albanije nalazi se Crna Gora, još jedan dragulj Balkana sa zadivljujućom obalom. Takođe nije deo šengenske zone, pa je možete posetiti bez brige o pravilu 90 dana.
Kipar: Kipar je jedna od dve zemlje EU koje nisu deo šengenske zone. Ima sopstveno ograničenje od 90 dana za turiste, što vam omogućava da provedete tri meseca istražujući njegove mediteranske plaže, drevna rimska mesta i živahni noćni život. Preporučujemo posetu Aja Napi, Pafosu i Limasolu.
Irska i Velika Britanija: Irska je druga zemlja EU koja nije u šengenskoj zoni i ima sopstveno ograničenje od 90 dana. Takođe je dobra opcija za Britance, koji mogu slobodno putovati tamo zahvaljujući Zajedničkom sporazumu o putovanju.
Planiranje putovanja
Ako planirate putovanje Evropom na godinu dana, razmislite o tome kako najbolje iskoristiti vreme van šengenske zone. Kombinujte boravke u različitim zemljama koje nisu podložne pravilu 90 dana kako biste maksimalno iskoristili svoje vreme. Planirajte unapred kako biste ispunili sve potrebne vize i dozvole za produžene boravke.
Zaključak
Pravilo 90 dana može biti izazovno za putnike koji žele da provedu duže vreme u Evropi. Međutim, pažljivim planiranjem i odabirom destinacija izvan šengenske zone, možete resetovati svoje vreme i nastaviti istraživanje kontinenta bez problema. Iskoristite priliku da istražite zemlje kao što su Srbija, Albanija, Crna Gora, Kipar i Irska, i uživajte u raznolikim iskustvima koje Evropa nudi.
Nakon što popijete nekoliko piva u Dablinu, idite na jednodnevni izlet u Golvej i litice Mohera. Alternativno, iskoristite sve to na putovanju divljim atlantskim putem u Irskoj, koji se proteže na 2.500 kilometara zelene, raskošne obale od Donegala do Zapadnog Korka.