Vladimir Putin upozorava SAD da će obnoviti proizvodnju nuklearnog oružja srednjeg dometa ako SAD rasporede rakete u Nemačkoj.
Vladimir Putin upozorava SAD da ne raspoređuju rakete dugog dometa u Nemačkoj, naglasivši da bi u tom slučaju Rusija obnovila proizvodnju nuklearnog oružja srednjeg dometa i postavila slične rakete u blizini Zapada.
Tokom govora pred mornarima iz Rusije, Kine, Alžira i Indije povodom Dana ruske mornarice u nekadašnjoj carskoj prestonici Sankt Peterburgu, Putin je u nedelju upozorio da bi SAD ovim potezom mogle izazvati krizu nalik Hladnom ratu.
„Vreme leta raketa do ciljeva na našoj teritoriji, koje bi u budućnosti mogle biti opremljene nuklearnim bojevim glavama, biće oko 10 minuta,“ rekao je Putin.
„Preduzećemo odgovarajuće mere raspoređivanja, uzimajući u obzir postupke Sjedinjenih Američkih Država, njihovih saveznika u Evropi i u drugim delovima sveta.“
Takve rakete, koje mogu preći udaljenosti između 500 i 5.500 km , bile su predmet Sporazuma o nuklearnom oružju srednjeg dometa (INF) koji su potpisali SAD i Sovjetski Savez 1987. godine. Međutim, i Vašington i Moskva povukli su se iz sporazuma o kontroli naoružanja 2019. godine, svaki optužujući drugu stranu za kršenje sporazuma.
Putin, koji je poslao svoju vojsku u Ukrajinu 2022. godine, vidi rat kao deo istorijskog sukoba sa Zapadom, za koji kaže da je ponizio Rusiju nakon što je Sovjetski Savez pao 1991. godine, ulazeći u ono što on smatra Moskovskom zonom uticaja.
Ukrajina i Zapad tvrde da se Putin upustio u imperijalistički pohod. Obećali su da će pobediti Rusiju, koja trenutno kontroliše oko 18 procenata Ukrajine, uključujući Krim i delove četiri regiona u istočnom delu Ukrajine.
Rusija tvrdi da su zemlje, koje su nekada bile deo Ruskog carstva, sada ponovo deo Rusije i da se nikada neće vratiti.
Direktna konfrontacija
Ruske i američke diplomate tvrde da su odnosi sada gori nego tokom Krize sa kubanskim raketama 1962. godine. Iako obe strane apeliraju na smanjenje napetosti, takođe su optužene za korake koji dovode do povećanja sukoba.
Putin je rekao da su SAD preneli raketne sisteme Typhon u Dansku i Filipine, upoređujući američke planove sa odlukom NATO-a iz 1979. godine da rasporedi lansere Pershing II u zapadnoj Evropi.
Sovjetsko rukovodstvo, uključujući generalnog sekretara Jurija Andropova, strahovalo je da je raspoređivanje raketa Pershing II deo složenog plana koji predvode SAD, sa ciljem da se obori Sovjetski Savez eliminacijom njegovog političkog i vojno liderstva.
„Ova situacija podseća na događaje iz Hladnog rata vezane za raspoređivanje američkih raketa srednjeg dometa Pershing u Evropi,“ rekao je Putin.
SAD su rasporedile balističke rakete Pershing u Zapadnoj Nemačkoj 1980-ih godina, u vrhuncu Hladnog rata. Američke rakete su ostale stacionirane tokom ponovnog ujedinjenja Nemačke i u 1990-im godinama.
Međutim, nakon završetka Hladnog rata, SAD su značajno smanjile broj raketa stacioniranih u Evropi kako je pretnja iz Moskve opadala.
Kremlj je već sredinom jula upozorio da bi predloženo raspoređivanje američkih raketa moglo dovesti do toga da evropske prestonice postanu mete ruskih raketa.
„Preduzimamo postepene korake ka Hladnom ratu. Svi atributi Hladnog rata, uključujući direktnu konfrontaciju, se vraćaju,“ rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov za državnu televiziju.