U inovativnom poduhvatu koji obećava da će ubrzati evropsku energetsku tranziciju, Švajcarska postavlja solarne panele duž železničkih pruga, prvi put na svetu. Švajcarski startap „Sun-Ways“ dobio je odobrenje za trogodišnji projekat u kantonu Nešatel, čiji početak je planiran za proleće naredne godine.
Projekat je rezultat potrage za alternativnim površinama za instalaciju solarnih panela, s obzirom na sve veću potrebu za obnovljivim izvorima energije u borbi protiv klimatskih promena. Paneli će biti instalirani duž pruga pomoću specijalno razvijenog voza, koji će ih postavljati dok se kreće, što omogućava brzu i efikasnu instalaciju.
Tehnološki proboj u solarnim sistemima
„Biće to kao prostiranje tepiha“, poručili su iz kompanije „Sun-Ways„. Paneli, široki jedan metar, biće sastavljeni u fabrici, a potom postavljani na prugu, omogućavajući instalaciju do 1.000 kvadratnih metara panela dnevno. U prvoj fazi, na deonici od 100 metara, biće postavljeno 48 solarnih panela, a vrednost projekta procenjena je na 623.000 evra.
Električna energija koja se bude proizvodila vraćaće se u švajcarsku elektromrežu, snabdevajući domaćinstva. U teoriji, solarni paneli bi mogli da se postave duž cele švajcarske železničke mreže, dugačke 5.317 kilometara, pokrivajući površinu ekvivalentnu 760 fudbalskih terena.
Zelena energija u svakodnevnoj upotrebi
Švajcarski startap već razvija slične projekte u Španiji, Rumuniji i Južnoj Koreji. Međutim, put do uspeha neće biti lak. Pojedini stručnjaci izrazili su zabrinutost zbog potencijalnih mikro-pukotina na panelima, mogućnosti izbijanja požara na zelenim površinama, kao i refleksije svetla koja bi mogla ometati mašinovođe.
Ipak, iz kompanije „Sun-Ways“ tvrde da su ovi paneli dizajnirani da budu otporniji na oštećenja, uz dodatak specijalnog filtera koji sprečava refleksiju svetla.
Ovaj pionirski projekat predstavlja značajan korak ka održivoj budućnosti, jer traži nove načine korišćenja postojećih površina za proizvodnju zelene energije. Švajcarska time postavlja primer u svetu, pokazujući kako inovacije mogu da se uklope u svakodnevne infrastrukturne projekte i doprinesu zaštiti planete.