Analiza London Stock Exchange Group (LSEG) upozorava da će veliki evropski gradovi poput Amsterdama, Londona i Madrida biti pod sve većim rizikom od klimatskih katastrofa ukoliko se emisije stakleničkih gasova ne smanje drastično. Polovini najvećih svetskih gradova, prema ovom izveštaju, preti opasnost od klimatskih pretnji kao što su poplave, toplotni talasi, cikloni i suša do 2050. godine. Ovi gradovi, koji generišu oko 20% globalnog BDP-a i dom su za 440 miliona ljudi, suočavaju se s neposrednim klimatskim rizicima čak i pri trenutnom zagrevanju od 1,3°C.
Amsterdam i Madrid kao žarišta klimatskih opasnosti
Niske obale Amsterdama, uprkos jakim odbrambenim strukturama, izložene su riziku od porasta nivoa mora i poplava, koji bi mogli porasti za 60% do sredine veka. U međuvremenu, Madrid se suočava s ekstremnim toplotnim talasima, koji bi mogli porasti za čak 135%, dosežući 41 dan godišnje, dok će se stres zbog nedostatka vode povećati za 65%.
Klimatski izazovi Londona i Mančestera
U Velikoj Britaniji, London će se suočiti sa sve većim stresom zbog vode, s porastom od 22% do 2050. godine, dok će se broj dana ekstremne toplote više nego udvostručiti. Mančester, iako se smatra gradom niskog rizika, takođe će doživeti porast toplotnih talasa od 93% i povećan stres zbog vode.
Hitne potrebe za prilagođavanjem i smanjenjem emisija
Prema LSEG-ovom izveštaju, smanjenje emisija postaje ključno kako se približava COP29, a sledeća runda nacionalnih klimatskih obaveza G20 zemalja biće presudna. Međutim, čak i sa smanjenjem emisija, mnogi gradovi će morati da ulože značajna sredstva u prilagođavanje novim klimatskim ekstremima.
LSEG predlaže niz strategija, uključujući sisteme za rano upozoravanje, prirodna rešenja i zelenu infrastrukturu. Na primer, izgradnja nasipa i barijera može smanjiti rizik od poplava, dok zeleni parkovi i koridori pomažu u smanjenju efekta urbanih toplotnih ostrva.