Nemačka ekonomija suočava se sa ozbiljnom krizom koja dovodi do masovnih otpuštanja radnika. Veće nemačke kompanije, posebno one u automobilskoj industriji, najavile su otpuštanje hiljada radnika zbog ekonomskih izazova i pada potražnje.
Šefler, jedan od najvećih proizvođača delova za automobilsku industriju, najavio je otpuštanje 4.700 radnih mesta, od čega 2.800 u Nemačkoj. Kompanija planira zatvaranje pogona u Austriji i Velikoj Britaniji zbog trajnih problema u sektoru. Pored toga, kompanija će obustaviti proizvodnju ležajeva u austrijskom Berndorfu, kao i proizvodnju kvačila u Šefildu, Engleska.
Kontinental, dobavljač auto-industrije, takođe planira masovna otpuštanja zbog slabije prodaje kod BMW-a, Mercedesa i drugih kompanija, kao i zbog problema u sektoru električnih automobila. Kompanija je već ukinula 5.000 radnih mesta u razvoju, proizvodnji i administraciji od sredine 2023. godine. Do 2028. godine planiraju ukupno 7.150 otpuštanja, od čega više od jedne trećine u Nemačkoj.
Folksvagen, najveći nemački proizvođač automobila, suočava se sa krizom zbog nedostatka kupaca za više od 500.000 vozila. Prema rečima predstavnika sindikata, tri pogona Folksvagena u Nemačkoj su trenutno u opasnosti, a desetine hiljada radnih mesta moglo bi biti ukinuto. Dirk Grose-Lohajde, član upravnog odbora marke Folksvagen zadužen za sektor nabavke, izjavio je da kompanija mora da prilagodi proizvodne kapacitete trenutnoj situaciji. Trenutno se vode pregovori sa sindikatom IG Metal, ali dogovor još nije postignut.
Boš, još jedan od velikih dobavljača auto-delova, planira da ukine do 5.550 radnih mesta, od čega će više od dve trećine (3.800) biti u Nemačkoj. Kompanija navodi krizu u auto-industriji i slabiju potražnju kao glavne razloge za ove mere. Pored toga, Boš planira da uvede skraćeno radno vreme za deo zaposlenih, što će rezultirati smanjenjem plata.
ZF Fridrihshafen, dobavljač auto-delova, planira da ukine do 14.000 radnih mesta u Nemačkoj do kraja 2028. godine. Samo u Zarbrikenu će do kraja naredne godine biti otpušteno 1.800 radnika. Kompanija se suočava sa problemima zbog velikih dugova i slabih rezultata u prodaji.
Ford planira da do 2027. godine ukine 2.900 radnih mesta u Nemačkoj, od čega većinu u fabrici u Kelnu. Ukupno će u Evropi biti precrtano oko 4.000 radnih mesta. Iako je kompanija uložila dve milijarde evra u modernizaciju fabrike za proizvodnju električnih vozila, prodaja nije ispunila očekivanja.
Tisen Krup, najveći nemački proizvođač čelika, planira da ukine 11.000 radnih mesta u narednih šest godina. Kompanija namerava da smanji proizvodne kapacitete i poveća ulaganja u ekološki prihvatljive tehnologije, ali se suočava sa velikim izazovima zbog uvoza jeftinog čelika iz Azije i krize u auto-industriji.
BASF je najavio program štednje zbog rasta cena gasa i otežanih poslovnih uslova u Evropi. Kompanija planira da smanji troškove za milijardu evra godišnje do 2026. godine, uključujući ukidanje 3.300 radnih mesta, od čega 2.500 u Ludvigshafenu. Najavljeno je i zatvaranje tri postrojenja u Ludvigshafenu, uključujući proizvodnju adipinske kiseline – ključnog sastojka za plastiku.
Ove mere štednje, iako razumljive u trenutnoj ekonomskoj situaciji, ostavljaju hiljade radnika bez posla i dodatno pogoršavaju stanje na tržištu rada. Ekonomisti veruju da će ove krize imati dugoročne posledice za nemačku privredu i da će dovesti do povećanja nezaposlenosti.