Od početka grejne sezone u Beogradu zabeleženo je više od 540 požara, sa sedam poginulih i 19 povređenih. Glavni uzroci su neočišćeni dimnjaci, nepravilno korišćenje peći na drva i ugalj, te ostavljanje grejalica bez nadzora. Neispravni bojleri takođe mogu biti uzrok požara, a eksplozije bojlera često dovode do velike štete.
Eksplozija bojlera u Novom Sadu poslednja je u nizu incidenata koje nas upozoravaju na važnost provere ispravnosti uređaja. Nastavnik iz „ETŠ Stari grad“ Igor Trifunović istakao je da bojleri imaju tri nivoa zaštite: regulacioni termostat, zaštitni termostat i sigurnosni ventil. Ukoliko bojler prestane da radi, šušti ili se isključuje na nekoliko minuta, to može biti znak problema.
U jednoj stambenoj zgradi u Čačku ove godine dogodilo se da više bojlera istovremeno eksplodira zbog zapaljenja električnih brojila, što je retkost. Takođe, dešavalo se da ljudi puste hladnu vodu, a dobiju toplu zbog problema sa sigurnosnim ventilom na bojleru.
Važno je redovno proveravati i servisirati bojler, a grejač čistiti od kamenca jednom godišnje. Preporučuje se isključivanje bojlera tokom kupanja kako bi se izbegao rizik od strujnog udara.
Majstori savetuju da se građani uzdrže od samostalnog popravljanja bojlera ukoliko nemaju prethodno iskustvo. Bolje je pozvati stručnjaka koji će bezbedno skinuti, očistiti i vratiti grejač na mesto. Redovno održavanje i pažnja mogu sprečiti nesreće i osigurati bezbednost u domaćinstvu.