Google je predstavio novi kvantni čip za kvantno računanje, nazvan Willow, koji tvrdi da može rešiti problem za pet minuta, što bi trenutnim najbržim super računarima na svetu trajalo deset septiliona godina (10,000,000,000,000,000,000,000,000 godina) da dovrše.
Ovaj čip predstavlja najnoviji razvoj u oblasti kvantnog računanja – koja koristi principe fizike čestica za stvaranje nove vrste neverovatno moćnog računara. Google navodi da njihov novi kvantni čip uključuje ključne „proboje“ i „otvara put ka korisnom, velikom kvantnom računaru.“
Međutim, stručnjaci kažu da je Willow trenutno uglavnom eksperimentalni uređaj, što znači da je kvantni računar dovoljno snažan da rešava širok spektar stvarnih problema još uvek daleko – i milijardama dolara – udaljen.
Kvantna dilema
Kvantni računari funkcionišu na fundamentalno drugačiji način od računara u vašem telefonu ili laptopu. Oni koriste kvantnu mehaniku – neobično ponašanje ultra-sitnih čestica – za rešavanje problema mnogo brže od tradicionalnih računara. Očekuje se da će kvantni računari jednog dana moći značajno ubrzati složene procese, kao što je stvaranje novih lekova.
Takođe postoje strahovi da bi se mogli koristiti za loše namere – na primer, za probijanje nekih vrsta enkripcije koje se koriste za zaštitu osetljivih podataka. U februaru je Apple najavio da se enkripcija koja štiti iMessage poruke čini „kvantno otpornom“ kako bi sprečila njihovo čitanje od strane moćnih budućih kvantnih računara.
Hartmut Neven, koji vodi Google-ov Quantum AI laboratorij i opisuje sebe kao „glavnog optimistu“ projekta, rekao je za BBC da će Willow biti korišćen za neke praktične primene – ali je odbio da za sada pruži više detalja.
Kvantni čip sposoban za komercijalne aplikacije neće se pojaviti pre kraja decenije, rekao je. U početku će ove primene biti simulacija sistema gde su kvantni efekti važni.
„Na primer, relevantno kada je reč o dizajnu reaktora za nuklearnu fuziju, razumevanju funkcionisanja lekova i farmaceutskom razvoju, poboljšanju baterija za automobile i dugoj listi takvih zadataka.“
Šta je kvantno računanje?
Profesor Alan Vudvord, stručnjak za računare na Univerzitetu Surrey, kaže da će kvantni računari biti bolji u obavljanju određenih zadataka od trenutnih „klasičnih“ računara, ali neće ih zameniti. Upozorava na preuveličavanje značaja dostignuća Willow-a u jednom testu.
Google je odabrao problem kao merilo performansi koji je „krojeno za kvantni računar“ i to nije pokazalo „univerzalno ubrzanje u odnosu na klasične računare“. Ipak, Willow predstavlja značajan napredak, posebno u oblasti poznatoj kao korekcija grešaka.
Greške su značajna prepreka u stvaranju moćnijih kvantnih računara i ovaj razvoj je „ohrabrujući za sve koji teže izgradnji praktičnog kvantnog računara,“ rekao je Vudvord. Ali Google napominje da će za razvoj praktično korisnih kvantnih računara stopa grešaka morati biti mnogo niža od one koju prikazuje Willow.
Globalna trka u kvantnom računanju
Willow je izrađen u Google-ovoj novoj, namenski izgrađenoj proizvodnoj fabrici u Kaliforniji. Zemlje širom sveta investiraju u kvantno računanje. Velika Britanija je nedavno pokrenula Nacionalni centar za kvantno računanje (NQCC). Njegov direktor, Majkl Kuthbert, rekao je za BBC da je oprezan prema jeziku koji potiče „hajp ciklus“ i smatra da je Willow više „prekretnica nego proboj.“
Ipak, to je „očigledno vrlo impresivan deo posla.“ Na kraju, kvantni računari će pomoći u različitim zadacima, uključujući „probleme logistike kao što je distribucija tereta na avionima ili usmeravanje telekomunikacionih signala ili skladištene energije kroz nacionalnu mrežu,“ rekao je.