Ovo naglašava hitnu potrebu za stvaranjem čvršće digitalne infrastrukture sposobne da pruži stvarne garancije u smislu zaštite i pouzdanosti podataka.
Internet je promenio način na koji radimo, komuniciramo i imamo pristup informacijama; čak i pravila ratovanja. Rat se sada prebacio na internet. Rusija je to dokazala poslednjih nedelja sajber napadima na virtuelne infrastrukture ključnih ukrajinskih institucijaEksterna veza kao što su Ministarstvo spoljnih poslova i druge vladine agencije.
Cilj je da se ukradu važne informacije, da se šire lažne informacije i da se sistemi neprijateljskih zemalja učine ranjivim. Na kraju krajeva, ako kontrolišete internet, zar ne kontrolišete i svet? Istina je da malo pravila važi u digitalnom prostoru, a ona koja postoje mogu se zaobići, ponekad nanoseći neprocenjivu štetu vladama i pojedincima.
Nedavno je hakerski napad pogodio švajcarske železniceEksterna veza, curenje ličnih podataka hiljada putnika: imena, klase putovanja, polasci, destinacije. Haker je izjavio da nije imao zločinačku nameru, već je samo želeo da razotkrije problem bezbednosti podataka u Švajcarskoj. Prilično glomazan problem u zemlji u kojoj se nalaze neke od najvažnijih svetskih nevladinih organizacija i milioni humanitarnih podataka.
Suverenost podataka
Digitalni suverenitet je trenutno veoma vruća tema u Evropskoj unijiEksterna veza. Diskusija je o izgradnji digitalnih infrastruktura koje prate ‘evropske’ vrednosti u oblasti kontrole, skladištenja i korišćenja podataka, kako bi se kontinent oslobodio zavisnosti od velikih američkih tehnoloških kompanija, koje imaju de fakto monopol na evropske podatke.
Stručnjaci smatraju da bi i Švajcarska trebalo da se potrudi da obezbedi osetljive podatke nevladinih organizacija, kompanija, institucija i privatnih korisnika. Naročito imajući u vidu da su se sajber napadi u Konfederaciji udvostručili poslednjih godina, navodi Nacionalni centar za sajber bezbednost .
„Švajcarska bi trebalo da bude u stanju da poboljša svoj imidž po ovom strateškom pitanju u godinama koje dolaze“, nedavno je izjavioEksterna veza Jean-Pierre Hubauk, profesor na EPFL-u i akademski direktor Centra za digitalno povjerenje.
Da li se plašite za bezbednost podataka koje delite na mreži? Mislite li da svaka država treba da bude ‘suverena’ nad podacima svojih građana?