Kampovanje je sjajan način za opuštanje i relaksaciju sa porodicom ili prijateljima. Takođe, to je prilika da se ponovo povežete sa prirodom, uživate u svežem vazduhu i stvarate uspomene koje traju čitav život. Međutim, kampovanje može biti frustrirajuće ako nemate odgovarajuću opremu ili potrebne stvari.
Planiranje kampovanja u prirodi može biti uzbudljivo iskustvo, ali važno je biti dobro pripremljen kako biste sebe zaštitili i uživali u avanturi. Kada je reč o pakovanju za preživljavanje, postoji nekoliko ključnih stvari koje treba imati na umu.
Evo nekoliko predmeta koje biste trebali poneti na sledeće kampovanje u prirodi:
Šator i spavaća vreća
Ovo su osnovni elementi za bezbedno spavanje u prirodi. Izaberite šator koji je dovoljno prostran i otporan na vremenske uslove. Spavaća vreća treba biti prilagođena temperaturi okoline kako biste zadržali toplotu tokom noći.
Podloga za spavanje
Podloge za spavanje su još jedna važna stvar koju morate imati na kampovanju. Zemlja može biti tvrda kada spavate u šatoru, posebno ako kampujete na kamenju ili zemlji. Podloga za spavanje će vam omogućiti udobnost i toplinu tokom noći, tako da se ne probudite ukočeni ili sa bolovima u leđima. Takođe su korisne kada je vreme za ustajanje ujutru, jer pružaju dodatni jastučić između tela i poda šatora.
Hrana i voda
Planirajte svoje obroke unapred i ponesite dovoljno hrane za ceo period kampovanja. Birajte hranu koja je lako skladištena i ne zahteva mnogo pripreme. Takođe, ponesite dovoljnu količinu vode ili sredstva za prečišćavanje vode kako biste ostali hidrirani tokom boravka u prirodi.
Oprema za kuvanje
U zavisnosti od vrste kampovanja, možda će vam biti potrebna oprema za kuvanje na otvorenom. To može uključivati roštilj, šporet na gas, šerpice, tiganje, pribor za jelo, tanjire i šolje. Budite sigurni da je oprema za kuvanje prikladna za kampovanje i lako prenosiva.
Odeća i obuća
Uvek proverite vremenske uslove pre nego što spakujete svoju odeću i obuću. Ponesite slojevitu odeću koja će vam omogućiti da se prilagodite različitim temperaturama. Uvek ponesite toplu jaknu, bez obzira na očekivanu toplotu, jer vremenski uslovi mogu biti nepredvidivi. Takođe, ne zaboravite na udobne cipele ili čizme koje su pogodne za planinarenje i hodanje po neravnom terenu.
Sredstva za zaštitu od insekata
Kada kampujete u prirodi, insekti mogu biti velika neugodnost. Ponesite sredstvo za zaštitu od komaraca, kao i mrežice protiv insekata za šator kako biste se zaštitili od neprijatnih ujeda.
Higijenski pribor
Ponesite osnovne higijenske potrepštine poput sapuna, šampona, paste za zube, četkice za zube, toaletnog papira i vlažnih maramica. Takođe, ne zaboravite na sredstva za pranje posuđa i čišćenje.
Prva pomoć
Nikada ne znate šta se može desiti dok ste u divljini, pa je bitno biti pripremljen. Set za prvu pomoć treba da sadrži zavoje, gazu, antibiotičku mast, antiseptičke maramice i možda čak i set za ujed zmije (samo u slučaju). Nesreće se događaju neočekivano, pa je važno imati sve potrebne stvari pri ruci, što može napraviti veliku razliku u hitnim situacijama.
Ovo je samo osnovni spisak predmeta koje treba da razmotrite prilikom pakovanja za kampovanje u prirodi. Uvek prilagodite svoju listu ličnim potrebama i uslovima mesta gde planirate kampovanje. Biti dobro pripremljen omogućava vam da se opustite i uživate u prirodi bez nepotrebnih briga.
[…] Pakovanje za preživljavanje – Šta poneti na sledeće kampovanje u prirodi […]