Ova prelepa zemlja poznata je po svojoj izuzetnoj netaknutoj prirodi i dobro očuvanim nacionalnim parkovima, što je čini idealnom destinacijom za ljubitelje kampovanja. Kampovanje u Švajcarskoj pruža neverovatnu priliku da se povežete sa prirodom i istražite sve ono što ovaj čarobni deo sveta nudi.
Bez obzira da li ste avanturista željan planinarenja, zaljubljenik u jezera i vodene sportove ili jednostavno tražite mir i spokoj daleko od gradske vreve, Švajcarska ima sve to i mnogo više. Ova zemlja nudi raznovrsne mogućnosti za kampovanje, od slikovitih planinskih predela do idiličnih obala jezera. Možete postaviti svoj šator usred prelepih alpskih pašnjaka, probuditi se uz miris sveže planinske zore i uživati u predivnom pogledu na okolne vrhove.

Takođe, švajcarska jezera pružaju spektakularne mogućnosti za kampovanje pored vode, gde možete uživati u vodenim aktivnostima poput plivanja, veslanja, pecanja ili jednostavno opuštanja na obali.
Šta očekivati u švajcarskom kampu?
Švajcarski kampovi su obično organizovani u mnogo parcela koje se razlikuju po ceni u zavisnosti od lokacije i veličine. Obično imaju igralište, sportske objekte poput teniskih terena, bazena i često organizuju slobodne aktivnosti kao što su dečiji klubovi i pešačke grupe. Kampovi obično imaju jedan ili više restorana i malu prodavnicu sa svakodnevnom dostavom pekare. Većina kampera donosi sopstvene prenosive roštilje za kuvanje. Kampovi retko imaju ložišta, ali obično imaju nekoliko roštilja za ljude koji nemaju sopstvene objekte za kuvanje. Imaju prostor za pranje sudova, mada obično morate da ponesete svoj sapun. Kamp ima normalne toalete i tuševe, obično vrlo čiste.

Koliko košta kampovanje u Švajcarskoj?
Kada je reč o kampovanju u Švajcarskoj, važno je imati na umu da to može biti prilično skupo iskustvo. Obično se naplaćuje naknada po osobi (uključujući i kućne ljubimce), šatoru (na osnovu veličine) i ponekad parkingu, uz dodatak boravišne takse.
Na primer, za četvoročlanu porodicu koja kampuje u šatoru, očekujte da platite između 60 i 100 CHF po noći tokom visoke sezone. Međutim, cene mogu biti znatno više ako rezervišete mesto sa pogledom ili koristite veći šator. Za bungalov koji može primiti četiri osobe, očekujte cenu od oko 175 do 250 CHF, zavisno od veličine, atraktivnosti i prisustva pogleda.
Važno je imati na umu da su ove cene samo okvirne, a stvarne cene mogu varirati u zavisnosti od lokacije, vrste kampovanja i usluga koje se nude. Preporučuje se da se unapred informišete o cenama specifičnih kampova u Švajcarskoj kako biste bolje planirali svoj budžet za kampovanje.

Da li vam je dozvoljeno da kampujete bilo gde u Švajcarskoj?
Bilo da je u šatoru, kamp kućici ili mobilnoj kućici: divlje kampovanje u Švajcarskoj je dozvoljeno samo na određenim lokacijama i pod posebnim uslovima. Divlje kampovanje definitivno nije dozvoljeno u zaštićenim područjima, rezervatima prirode, zonama za odmor divljači, lovištima ili Švajcarskom nacionalnom parku.
Gde je divlje kampovanje strogo zabranjeno?
- Švajcarski nacionalni parkovi
- Savezni rezervati divljači i prirode
- Zaštita divljih životinja ili zone za odmor
Takođe, zabranjeno je paljenje vatre u ovim prostorima, osim u službenom ognjištu. Kazne mogu biti do 10.000 €.

Srećom, mnogi kantoni će dozvoliti individualna (ne-grupna) noćenje u planinama – iznad drvoreda – sve dok se šator skida tokom dana (svakog dana) za one koji odluče da ostanu nekoliko noći.
Kantoni koji dozvoljavaju individualno kampovanje u divljim planinama su Argau, Apencel Auseroden, Apencel Inerroden, Bazel-Kantri, Bazel-Siti, Bern, Friburg, Ženeva, Glarus, Graubinden, Neušatel, Nidvalden, Obvalden, Šafhauzen, Švic, St. Gallen, Ticino, Uri, Vaud, Valais, Cirih i Zug.
Vodite računa o vremenskim prilikama
Vreme u Švajcarskoj je promenljivo. U proleće i leto, dugi topli i suvi periodi nisu izuzetak. Ali može doći i do jake kiše i oluja sa grmljavinom:
-Redovno proveravajte švajcarsku i regionalnu vremensku prognozu i instalirajte aplikaciju za upozorenje na svoj mobilni uređaj.
-Neki kampovi duž reka ili jezera mogu biti poplavljeni, a šatori se mogu oštetiti usled jake kiše ili jakih vetrova.
-Pomerite svoju opremu dobro unapred ako se predviđaju poplave ili oluje.
Zabrana paljenja vatre može važiti tokom toplih i sušnih perioda. Držite se njih i ne stvarajte požare na neodređenim područjima.

[…] Uživajte u prirodnim blagodetima: Kampovanje u Švajcarskoj […]