Već duže vreme smo svedoci nestašice čipova na globalnom nivou, jedna od razloga je ekspanzija pametnih uređaja, telefona,tableta, laptopova, medicinskih uredjaja i tehnologije generalno. Ali i ekspanzije električnih automobila jer u prosečni automobil bude ugrađeno između 50 I 150 čipova, oni se koriste u sistemima za pomoć vozaču, navigaciji.
I u toku pandemije, koja je dodatni uticaj imala, automobilska industrija je najviše osetila ovu nestašicu. U toku pandemije covida industrija automobila je smanjila proizvodnju i potražnju za čipovima.
Ali je potražnja za laptopovima i mobilnim telefonima je počela da raste. Kada se proizvodnja automobila nastavila, proizvođači su vec bili zauzeti prouzvodnjom za druge uređaje.
Kako bi stvorili pravu sliku o tome kako je došlo do ove situacije potrebno je da znamo kako se prozvode čipovi. Za izgradnju fabrike mikrocipova potrebno je od 3 do 5 godina, to zahteva godine planiranja,a cene izgradnje tih fabrika su mnogo velike.(od 10 do 20 milijardi dolara.)
Najveći problem je sto se process proizvodnje mora planirati godinama unapred, a kad dodje do neke nepredvidjene situacije, kao sto je pandemija dolazi do nestasice.
Proizvodnja je kompleksna, osetljiva, brojni uslovi moraju da se ispune: Visoka preciznost u proivodnji – čistoća vazduha niske vibracije, kontrola vlažnosti vazduha. Proizvodnja je jako skupa i zahtevna zato i nema mnogo fabrika za proizvodnju čipova.
Globalna nestačica čipova dolazi zbog kombinacije višestrukih faktora, jedna je covid druga u povećanje potražnje za elektronskim uređajima.
Takođe,
- Tendencija razvoja pametnih kuća i pametnih kućnih uređaja (pametni televizori, frižideri, veš mašine, mikrotalasne, klima uređaji…) – sve to zahteva čipove, čak i štedljive sijalice koriste čipove.
- Vojna industrija koristi veliku količinu čipova za razvoj naprednih oružja
Dugotrajni trendovi koji doprinose globalnoj nestačici čipova, uključujući smanjivanje veličine čipova, povećanje složenosti čipova i porast zahteva za visokom performansom i efikasnošću.
Ova kombinacija faktora stavlja pritisak na proizvođače da se prilagode novom tržištu i istovremeno osiguravaju dovoljne količine čipova za potražnju. S obzirom na to da se čipovi koriste u mnogim različitim industrijama i proizvodima, globalna nestačica čipova ima širok spektar posljedica.
To uključuje kašnjenja u isporuci proizvoda, povećanje cena i otežano planiranje za proizvođače i distributere, kao i zaustavljanje proizvodnje za neke proizvode u slučajevima gde nedostaje kritična komponenta. Kako bi se osigurala stabilnost na tržištu potrebno je investiranje i proširenje kapaciteta proizvodnje.