Američka svemirska agencija NASA objavila je nove podatke o jednom od najdužih zabeleženih asteroida.
Američka svemirska agencija NASA, odnosno njena Laboratorija za mlazni pogon, pomno prati jedan od najdužih zabeleženih asteroida koji je prošao pored zemlje 3. februara na udaljenosti od 1,8 miliona kilometara. Reč je o asteroidu nazvanom 2011 AG5, koji je više nego trostruko duži u odnosu na svoju širinu. Najnovije opservacije su omogućile NASA-i da prikupi mnogo novih informacija o ovoj svemirskoj steni, koja će proći pored Zemlje 2040. godine.
Našu planetu 2011 AG5 nije ugrožavao, ali NASA je zabeležila vredne opservacije ranije ovog meseca zahvaljujući kojim je odredila veličinu, rotaciju, oblik i površinske detalje asteroida koji je prvobitno otkriven 2011. godine. Novi podaci govore da je dug oko 500 i širok oko 150 metara, a to znači da veličinom odgovara Empire State Buildingu.
Takođe, ustanovljeno je da je asteroid taman kao ugalj te da ima malu brzinu rotacije s obzirom na činjenicu da mu je potrebno otprilike devet sati da se potpuno rotira.
Opservacije su obavljene pomoću antene radara Goldstone Solar System postavljene u Barstowu u Kaliforniji.
Novi podaci su omogućili preciznije merenje orbite asteroida oko Sunca te su pomogli naučnicima da predvide njegovu putanju tako da mogu bolje ustanoviti da li bi ikada mogao predstavljati pretnju po Zemlju.
Asteroid 2011 AG5 napravi put oko Sunca za 621 dan, a 2040. godine će imati bliski susret sa Zemljom. Ipak, proći će pored naše planete na udaljenosti od 1,1 milion kilometara.
„Nedugo nakon otkrića asteroida analize su pokazale postoji mala šansa udara u budućnosti, međutim, dalje opservacije ovog objekta su isključile tu mogućnost. Planetarni radarski tim će u narednom periodu preciznije odrediti gde će se asteroid nalaziti u budućnosti“, rekao je zvaničnik NASA-e Paul Chodas.
[…] planira da pređe 3,6 milijardi kilometara. Cilj misije je istraživanje retkog i metalima bogatog asteroida kako bi se dobile informacije o tome kako su se formirala jezgra stenovitih planeta. Video klip pod […]