Milijarder Bill Gates nedavno je uložio u australski start-up za klimatsku tehnologiju koji se bavi smanjenjem emisije metana kod kravljeg podrigivanja.
Gates se često obraća javnosti o uticaju proizvodnje mesa na okoliš, a metan je najčešći staklenički plin nakon CO2. Stoka poput krava, koza i jelena proizvodi metan kada se hrani tvrdim vlaknima poput trave, a ovaj plin uglavnom izbacuje nakon procesa fermentacije. Studije pokazuju da hranjenje krava morskom travom može smanjiti emisiju metana.
Osim Gatesa, u start-upu učestvuju i Jeff Bezos, izvršni direktor Amazona, te Jack Ma, kineski poduzetnik i suosnivač Alibabe. David Messina, izvršni direktor Rumin8, izrazio je zadovoljstvo prijemom koji su dobili od fondova za utecaj na klimu širom sveta.
Prošlog oktobra, Novi Zeland je predložio oporezivanje stakleničkih plinova koje životinje na farmama proizvode podrigivanjem i mokrenjem u pokušaju da se izbori sa klimatskim promenama. Gotovo polovina ukupnih emisija stakleničkih plinova potiče od poljoprivrede, uglavnom metana.
U 2019. godini, metan u atmosferi dostigao je rekordne razine, oko dva i pol puta više nego u predindustrijskoj eri. Molekuli metana imaju snažniji učinak zagrevanja na atmosferu od molekula CO2, a u periodu od 100 godina metan je 28 do 34 puta topliji od CO2.