U pokušaju da se suprotstave jednoj od najsmrtonosnijih bolesti našeg vremena, britanski naučnici dobili su finansijska sredstva od 1,7 miliona funti za razvoj prve vakcine protiv raka pluća. Nazvana „LungVax“, ova potencijalno revolucionarna vakcina namenjena je osobama koje su u visokom riziku od razvoja ove opake bolesti, sa ciljem da se ona spreči prije nego što uopšte nastane.
Inspiracija za LungVax dolazi iz tehnologije koja je već uspešno primijenjena u razvoju vakcine Oxford/AstraZeneca protiv koronavirusa, što nagovještava obećavajući pristup u borbi protiv raka pluća. Profesor Tim Elliott, koji stoji na čelu ovog istraživanja, ističe da je jedan od najvećih izazova u borbi protiv raka upravo učiniti da imunološki sistem prepozna i napadne rak, koji se često maskira kao normalno tkivo.
Ambicija projekta je velika, a ciljevi su još veći. Ako vakcina pokaže obećavajuće rezultate u laboratorijskim testovima i potom u kliničkim ispitivanjima, to bi moglo značiti spasavanje desetina hiljada života svake godine samo na teritoriji Velike Britanije.

Ekipa naučnika s Univerziteta sada ima zadatak da obavi laboratorijske radove i proizvede 3.000 doza vakcine za početna testiranja. Mehanizam delovanja vakcine bazira se na treniranju imunološkog sistema da efikasno prepozna i uništi ćelije raka, što predstavlja veliki korak napred u imunoterapiji raka.
Ukoliko se pokaže uspešnom, vakcina LungVax ne samo da bi mogla biti prekretnica u lečenju raka pluća, već bi mogla utrti put novim metodama prevencije i lečenja raznih oblika raka, čime se otvara novo poglavlje u medicinskim istraživanjima i terapijama. Ovo je trenutak velike nade ne samo za pacijente i njihove porodice, već i za celu medicinsku zajednicu u borbi protiv jednog od najvećih zdravstvenih izazova modernog doba.