Cene nafte u ponedeljak su pale za više od četiri procenta, nakon što su izraelski udari na iranske vojne ciljeve tokom vikenda ocenjeni kao „ograničeni“. Analitičari iz Citibanke smatraju da nije verovatno da će doći do dalje eskalacije sukoba koja bi mogla ozbiljnije da poremeti isporuke nafte.
Fjučersi za naftu Brent, globalni referentni standard, pali su za 4,34 odsto i sada iznose 72,75 dolara po barelu. Američki zapadni teksas Intermediate (WTI) zabeležio je pad od 4,54 odsto, dostigavši cenu od 68,52 dolara po barelu.
Ograničeni izraelski udari
Izrael je u subotu izvršio napade na iranske vojne objekte u tri provincije, kao odgovor na lansiranje balističke rakete iz Irana na Izrael 1. oktobra. Napadi su izazvali pogibiju četiri vojnika, ali su prema iranskoj agenciji Tasnim, prouzrokovali samo „ograničenu štetu“. Naftna i civilna infrastruktura nije pogođena, što je potvrdila i lokalna petro-informativna mreža, koja je izvestila da iranska naftna industrija „radi normalno“.
Nedeljama unazad, tržišta su se pripremala za moguću izraelsku odmazdu zbog rastućih tenzija na Bliskom istoku. Iran, koji prema podacima američke Uprave za energetske informacije doprinosi sa oko 4 procenta globalnim zalihama nafte, bio je u centru pažnje tržišta zbog mogućih napada na svoje naftne objekte.
Tržište nafte pod pritiskom
Citibank analitičari su u ponedeljak objavili da izraelski vojni napadi verovatno neće značajno uticati na snabdevanje naftom. Banka je smanjila svoju prognozu za cenu nafte Brent, očekujući da će se u naredna tri meseca kretati oko 70 dolara po barelu. Tržište se takođe suočava s prevelikom ponudom nafte.
„Kako Izrael izbegava napade na naftne objekte, tržište nafte se vraća u stanje preterane ponude,“ izjavio je Endi Lipov, predsednik Lipov Oil Associates. On je dodao da proizvodnja nafte raste ne samo u zemljama poput SAD, Kanade i Brazila, već i u manjim zemljama poput Argentine i Senegala.
Lipov smatra da će cene nafte ostati pod pritiskom do kraja godine. „Malo je verovatno da će Brent dostići 80 dolara po barelu u doglednoj budućnosti,“ izjavio je za CNBC.
Novi rizici i moguća eskalacija
Pažnja tržišta sada je usmerena na moguće poteze Irana u narednim nedeljama. Ukoliko Iran odluči da odgovori na izraelske napade, postoji mogućnost ponovnog rasta cena nafte zbog povećanja premije rizika, izjavio je za CNBC analitičar Stiven Kavonić.
Iako je iranski predsednik Masud Pezeškijan tokom nedeljnog sastanka vlade potvrdio pravo Irana na odbranu, istakao je da Teheran ne želi rat. „Ne tražimo rat, ali ćemo braniti našu zemlju i prava našeg naroda,“ izjavio je Pezeškijan, nagoveštavajući da će svaki budući odgovor biti „proporcionalan“ izraelskoj agresiji.