Dva američka astronauta, Buč Vilmor i Sani Vilijams, suočavaju se s mogućnošću da njihov boravak na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) bude produžen do februara 2025. godine, usled tehničkih problema sa njihovom letelicom Boing Starlajner. Misija, koja je prvobitno trebala da traje osam dana, neočekivano je produžena zbog ozbiljnih problema sa pogonskim sistemom letelice.
NASA je saopštila da, ukoliko Boing ne uspe da popravi Starlajner, astronauti će biti vraćeni na Zemlju SpaceX-ovom letelicom Crew Dragon. Plan povratka je već u razmatranju, a moglo bi se dogoditi da dva sedišta na predstojećem lansiranju Crew Dragon-a ostanu prazna, kako bi Vilmor i Vilijams imali gde da se smeste u slučaju da Starlajner ostane neupotrebljiv.
Starlajner, koji je priključen na ISS već 63 dana od maksimalno dozvoljenih 90, bio je ključni deo Boingovih ambicija da parira SpaceX-u u komercijalnim svemirskim letovima. Međutim, tehnički problemi koji su se pojavili tokom misije, uključujući kvarove na pogonskom sistemu i curenje helijuma, doveli su do ozbiljnih pitanja o sposobnosti letelice da bezbedno vrati astronaute na Zemlju.
Ovaj razvoj događaja predstavlja ozbiljan udarac za Boing, kompaniju koja se poslednjih godina suočava sa narušenjem ugleda zbog problema sa svojim avionima. Uspeh Starlajner misije bio je važan za oporavak poverenja u kompaniju, ali sada se postavlja pitanje da li će Boing uspeti da ispuni svoja obećanja.
U međuvremenu, NASA i Boing nastavljaju da rade na rešenju problema, dok astronauti na ISS čekaju odluku o svom povratku. Ovaj događaj naglašava složenost i rizike povezane sa komercijalnim svemirskim letovima, ali i potrebu za rigoroznim testiranjem i pouzdanim tehnologijama kako bi se obezbedila sigurnost posade.