Bankomat omogućava klijentu banke da obavlja svoje bankarske transakcije sa skoro svakog drugog bankomata na svetu. Kao što je često slučaj sa pronalascima, mnogi pronalazači doprinose istoriji pronalaska, kao što je slučaj sa bankomatom. Brojni pronalazači stoje iza bankomata.
Luter Simdžijan je došao na ideju da stvori „mašinu za rupu u zidu” koja bi omogućila kupcima da vrše finansijske transakcije. Godine 1939. Luter Simdžijan je prijavio 20 patenata u vezi sa njegovim pronalaskom bankomata i testirao je svoju bankomat mašinu u današnjem Citicorp-u. Nakon šest meseci, banka je izvestila da je za novim pronalaskom bila mala potražnja i prestala je da ga koristi.
Neki stručnjaci smatraju da Džejms Gudfelou iz Škotske drži najraniji datum patenta za moderni bankomat iz 1966. godine, a Džonu D. Vajtu (takođe iz Docutela) u SAD se često pripisuje izmišljanje prvog slobodnog dizajna bankomata. Godine 1967. Džon Šepard-Beron je izumeo i instalirao bankomat u Barklis banci u Londonu. Don Vetzel je izumeo bankomat američke proizvodnje 1968. Međutim, tek sredinom do kasnih 1980-ih bankomati su postali deo mejnstrim bankarstva.
Don Vetzel je bio kopatentant i glavni konceptualista automatske bankomate, ideja na koju je rekao da je pomislio dok je čekao u redu u banci u Dalasu. U to vreme (1968) Don Vetzel je bio potpredsednik za planiranje proizvoda u Docutelu, kompaniji koja je razvila automatizovanu opremu za rukovanje prtljagom.
Druga dva pronalazača navedena u patentu Don Vetzel-a bili su Tom Barns, glavni mašinski inženjer i Džordž Čestejn, inženjer elektrotehnike. Za razvoj bankomata bilo je potrebno pet miliona dolara. Koncept je prvi put započeo 1968. godine, radni prototip je nastao 1969. godine, a Docutel je izdao patent 1973. Prvi Don Vetzel bankomat je instaliran u Chemical Bank u Njujorku.
Prvi bankomati su bili off-line mašine, što znači da se novac nije automatski povlačio sa računa, pošto bankovni računi tada nisu bili povezani kompjuterskom mrežom sa bankomatom. Banke su u početku bile veoma isključive u pogledu toga kome su dale privilegije na bankomatima. Daju ih samo vlasnicima kreditnih kartica sa dobrom bankarskom evidencijom.
Zanimljivosti:
Najviše bankomata na milion stanovnika na području zapadne Evrope ima Portugal – 1.540.
Najmanji broj bankomata na milion stanovnika u Europi ima Švedska, tek 333.
Prvi drive-in bankomat, odnosno bankomat s kojeg možete podići novac iz vozila, postavljen je u Velikoj Britaniji, u blizini glavnog aerodroma Heathrow.
Španci na bankomatima nude opciju kupovanja sportskih karata i plaćanja kazni za parkiranje.
24 sata piše da su danas sve češće krađe bankomata, a osim hakerskih zločina popularne su i eksplozije. Lopovi kontrolisanom eksplozijom raznesu bankomat težak nekoliko stotina kilograma i odnesu novac.
Bilo kako bilo, bez bankomata danas ne možemo i svi zapravo volimo onaj zvuk dolaska novca…