Kupovina novog automobila je svakom muškarcu, ali i mnogim damama prava radost koja se teško može opisati rečima. Ovo je često i visoka investicija zbog koje treba počastiti društvo.
Pa ipak, nakon kupovine nemojte odmah hitati na put, već proverite da li je po pitanju vozila, dokumentacije, vlasništva i drugih faktora sve u redu. Tek kada ste potpuno bezbedni iz sigurnosne, finansijske i pravne perspektive, krenite sa uživanjem u vožnji.
U nastavku pogledajte šta je to najvažnije i na koji način treba da se uradi, kada se tek obavi kupovina automobila.
Kasko osiguranje čuva od nepredviđenih troškova
Mnogi misle da je obavezno osiguranje od autoodgovornosti dovoljno za pokrivanje svih šteta nastalih u saobraćaju ili prosto ne žele da uplate dodatno doborovljno kasko osiguranje i tako se u potpunosti zaštite.
Ukoliko vam je potrebno kasko osiguranje cena ne treba da igra najvažniju ulogu, jer se ovim osiguranjem štitite od potencijalno mnogo većih troškova.
Kod obaveznog autoosiguranja štitite se od posledica tuđih grešaka, dok kasko osiguranje pokriva troškove i kada nije moguće utvrditi krivca ili ste to vi sami.
Evo i koji su osnovni slučajevi kada se aktivira kasko osiguranje:
- saobraćajne nezgode;
- požar;
- grad, kiša, oluja;
- štete usled manifestacija i demontracija;
- krađa vozila;
- ostali rizici definisani u uslovima osiguranja.
Kasko osiguranje poseduje bonus-malus sistem, koji nagrađuje savesne vozače. Bonus sistem smanjuje cenu kasko osiguranja iz godine u godinu ukoliko nije bilo potrebe za pokrivanjem troškova od strane osiguranja, dok malus radi obrnuto.
Osiguravajuće kuće nude i posebne pogodnosti za pravna lica, odnosno popuste u zavisnosti od toga koliko vozila želite da osigurate kaskom.
Kasko osiguranje možete ugovoriti u isto vreme kada i obavezno osiguranje od autoodgovornosti, ali i nezavisno od toga. Svakako, savetujemo da ne oklevate, već da se obezbedite od svih mogućih slučajeva u saobraćaju i van njega.
Plaćanje poreza na prenos apsolutnih prava
Kada se vozilo kupuje ili prodaje, obe strane pristupaju sklapanju ugovora, nakon čega kupac mora da plati porez na prenos prava. On iznosi 2,5% procenjene vrednosti vozila po cenovniku AMSS.
Iako zakon navodi da je prodavac formalno odgovoran za porez na prenos apsolutnih prava, uobičajena praksa je da se finansijsko opterećenje prenese na kupca putem kupoprodajnog ugovora. Nakon potpisivanja ugovora, kupac ima rok od 15 dana da plati porez na prenos prava u poreskoj upravi opštine prodavca.
Ako je prodavac vozila registrovan kao poslovni subjekt i podleže PDV-u, na cenu vozila se dodaje PDV od 20%. Međutim, za vozila kupljena posle 2005. godine, PDV se ne obračunava osim ako vozilo nije uvezeno.
Postoji mogućnost da se preregistracija vozila odloži, što omogućava kupcu da koristi vozilo na osnovu punomoćja, to zahteva validan kupoprodajni ugovor za potrebe dokaza i bezbednosti u slučaju sporova. Kupac na ovaj način takođe stiče pravo da upravlja vozilom i da ga koristi kako u zemlji tako i u inostranstvu, uključujući i pravo na dalju prodaju.
Registracija vozila
Registracija automobila u Srbiji obuhvata dobijanje saobraćajne dozvole, registarskih tablica i nalepnice koja potvrđuje registraciju. Ovaj proces se primenjuje kako na nova tako i na uvezena vozila.
Za uspešnu registraciju je neophodno priložiti potvrdu o tehničkoj ispravnosti vozila, koja se izdaje nakon tehničkog pregleda i važi 30 dana.
Pored toga, zahteva se dokumentacija koja dokazuje poreklo vozila, uključujući carinske papire koji pokazuju da su sve finansijske obaveze prema državi izmirene. Takođe, potrebno je priložiti dokaze o plaćenim taksama i porezima za korišćenje vozila.
U situaciji kada je vozilo prethodno bilo registrovano u Srbiji, i kupuje se od privatnog lica, kupoprodajni ugovor mora biti overen kod notara. Kupac je dužan da plati porez na prenos prava kao što smo gore pomenuli i da izvrši promenu vlasništva vozila u policijskoj stanici, gde se ažuriraju podaci o vlasniku i izdaju nove tablice.
Obavite mali servis
Raspitajte se kada je prethodni kupac radio mali servis, pa ako je od njega prošlo skoro godinu dana ili je pređeno oko 10.000km, obavezno ga sami uradite nakon kupovine.
Mali servis obuhvata sledeće radnje:
- Zamena ulja i uljnog filtera: Motorno ulje podmazuje pokretne delove motora, smanjuje trenje i pomaže u očuvanju motora od habanja. Tokom vremena, ulje gubi svoja svojstva i sakuplja čestice prljavštine i metala, što može da utiče na oštećenje motora.
- Provera i dopuna nivoa tečnosti: To uključuje proveru nivoa rashladne tečnosti, kočione tečnosti, tečnosti za pranje stakala i servoupravljača.
- Provera i zamena filtera vazduha: Filter vazduha sprečava da prašina i druge čestice uđu u motor. Vremenom se filter može zaprljati, što dovodi do smanjenja performansi motora i povećava potrošnju goriva.
- Provera i zamena svećica (za benzinske motore): Svećice su ključne za pravilno paljenje goriva u motoru. Neispravne svećice utiču na slabije performanse motora, povećavaju potrošnju goriva i više zagađuju okolinu.
- Provera kočnica: Uključuje vizuelnu proveru diskova i pločica kočnica, kao i proveru rada kočionog sistema.
- Provera pneumatika i pritiska u gumama.
Sada kada znate koji su osnovni koraci nakon kupovine automobila, odaberite najbolji model u skladu sa mogućnostima i afinitetima, i pazarite ljubimca na četiri točka. Za još korisnih tekstova, pratite naš sajt. Srećno!
Foto: Pexels.com