Evropska unija je stavila tačku na ambiciozni projekat brze pruge između Beograda i Budimpešte, koji su zagovarali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i mađarski premijer Viktor Orban. Planirana modernizacija i povezivanje dve prestonice, koje su trebale biti spojene železničkom linijom koja bi omogućila putovanje od svega dva i po sata, sada je pod velikim znakom pitanja.
Evropski standardi kao kamen spoticanja
Srž problema leži u nesposobnosti kineskih izvođača radova da se usklade sa strožim evropskim standardima, posebno kada je reč o sistemu osiguranja i kontrole vozova. Mađarski mediji su već duže vreme nagoveštavali ove poteškoće, a situacija je eskalirala obustavom dela radova u blizini Budimpešte. Dok se na srpskom delu pruge radovi odvijaju punom parom, izgleda da će san o brzoj vezi između dve zemlje završiti negde u Vojvodini.
Kinesko-Mađarski zastoj
Kineski partneri na projektu, suočeni sa tehničkim i standardizacijskim izazovima, delimično su odustali od daljeg angažmana, dok su Mađari izrazili nezadovoljstvo trenutnim tokom događaja. Iako su postojale ponude nemačkih firmi za pomoć oko implementacije evropskog sistema kontrole, Peking je odbio saradnju, ostavljajući projekat u limbu.
EU traži alternative
S obzirom na nemogućnost povezivanja kinesko-mađarsko-srpske pruge sa ostatkom evropske mreže, EU razmatra alternativne rute preko Slovenije i Hrvatske. Ovaj potez bi mogao dodatno zakomplikovati već složenu situaciju i odložiti realizaciju projekta koji je započet 2014. godine sa procenjenom vrednošću od dve milijarde eura.
Vučićeva obećanja i kineski planovi
I pored trenutnih prepreka, predsednik Vučić je krajem prošle godine optimistično najavio završetak pruge do Budimpešte do 2026. godine. Projekat, koji je deo kineske inicijative „Pojas i put“, ima za cilj povezivanje grčke luke Pirej sa srednjom Evropom, čime bi se otvorile nove trgovinske i ekonomske perspektive za region.
Budućnost na čekanju
Dok se čeka dalji razvoj događaja, jasno je da će projekt brze pruge Beograd-Budimpešta morati da prevaziđe brojne tehničke, finansijske i političke izazove. Ovaj slučaj ističe važnost usklađenosti sa evropskim standardima i potrebu za međunarodnom saradnjom u realizaciji velikih infrastrukturnih projekata. Budućnost ovog ambicioznog poduhvata ostaje neizvesna, ali i dalje predstavlja važan korak ka povezivanju i modernizaciji regiona.