Električni leteći taksiji su bili među najsjanijim obećanjima ovogodišnjih Olimpijskih igara u Parizu. Kompanija Volocopter, lider u razvoju ovih inovacija, planirala je da po prvi put transportuje putnike po Parizu sa svojim dvosedom na električni pogon, VoloCity. Međutim, umesto da ostvari ovu ambiciju, kompanija je bila primorana da izvede samo demonstracione letove, dok iza kulisa pokušava da prikupi potrebna sredstva kako bi održala poslovanje.
Volocopter ima probleme sa finansijama koji postali su još izraženiji nakon što su pregovori o pozajmici od 100 miliona evra od nemačke vlade propali u aprilu. Sada su svi pogledi uprti u kineski Geely, koji je u pregovorima da preuzme 85% udela u Volocopteru, uz finansijsku pomoć od 95 miliona dolara. Ipak, ovaj dogovor nosi sa sobom potencijalne posledice, uključujući mogućnost da se proizvodnja premešti u Kinu, što dodatno komplikuje budućnost evropskog sektora električnih letelica.
Volocopter je samo jedna od mnogih kompanija širom sveta koje razvijaju leteće taksije za vertikalno poletanje i sletanje (EVTOL), čiji bi uređaji omogućili sličnu fleksibilnost kao helikopteri, ali uz manje troškova, buke i emisija. Ipak, sa ogromnim izazovima u vezi sa regulatornim odobrenjima i izgradnjom proizvodnih kapaciteta, mnogi investitori se povlače. Jedan od najistaknutijih primera ovih problema je nemačka kompanija Lilium.
Lilium je razvila jedinstven pristup EVTOL tehnologiji, sa letelicom koja koristi 30 električnih mlaznjaka koji se naginju kako bi prelazili između vertikalnog poletanja i horizontalnog leta. Iako je kompanija privukla značajnu pažnju sa tvrdnjama o narudžbinama za 780 letelica, i uz početak izgradnje modela pune veličine, problemi sa finansiranjem su ih prisilili da počnu postupak nesolventnosti. Nedostatak zajma od 100 miliona evra od nemačke razvojne banke KfW dodatno je otežao situaciju, a akcije kompanije su uklonjene sa berze.
I Vertical Aerospace, još jedan veliki igrač na tržištu EVTOL-a, suočava se sa sličnim izazovima. Iako je kompanija uvela značajan napredak u razvoju svog VX4 modela, uključujući testove na daljinsko upravljanje i pilotirane letove, problemi sa financiranjem su postali ozbiljni. Nakon povlačenja inženjerskog giganta Rolls Royce, Vertical Aerospace sada zavisi od dodatnih investicija, uključujući plan od 75 miliona dolara od američkog investitora Jasona Mudricka, koji može spasiti firmu.
Međutim, jedan evropski projekt ipak beleži napredak. Airbus, sa svojim CityAirbus NextGen modelom, razvija letelicu sa osam propelera koja može preći 80 kilometara. S obzirom na tehnološki kapacitet i finansijsku podršku kompanije, ovaj projekat je među onima koji imaju realne šanse da prežive i ostvare proizvodnju.