Nova istraživačka studija pokazala je da brzina kojom deca uče da govore zavisi od količine govora odraslih koje čuju u svojoj okolini, a ne od socioekonomskog statusa ili izloženosti više jezicima. Studiju je sproveo tim psihologa sa Univerziteta Harvard, na čelu sa psihologinjom Elikom Bergelson, analizirajući vokalizaciju preko 1.000 dece mlađe od četiri godine iz 12 zemalja i u 43 jezika.
Rezultati istraživanja, objavljeni nakon analize više od 40.000 sati snimaka pomoću algoritma mašinskog učenja, pokazuju da je ključan faktor za brži razvoj govora kod dece količina govora odraslih koju deca čuju. Za svakih 100 rečenica koje dete čuje od odraslih, dete proizvodi dodatnih 27 vokalizacija po satu, pri čemu se ovaj efekat povećava sa godinama deteta.
Studija takođe ističe da deca sa nenormativnim jezičkim razvojem, kao što su ona sa disleksijom, proizvode manji broj vokalizacija u poređenju sa svojim vršnjacima, a jaz se povećava sa godinama.
Iako studija nije detaljno istražila nijanse u sofisticiranosti jezika koje mogu biti pod uticajem socioekonomskog statusa ili roda, jasno je da je verbalna interakcija odraslih sa decom od ključnog značaja za razvoj govora kod najmlađih. Ovi nalazi naglašavaju važnost angažovanja odraslih u verbalnoj komunikaciji sa decom, što direktno doprinosi njihovom jezičkom razvoju i obogaćuje njihov rečnik već u najranijem uzrastu.