Gruzija se suočava s jednom od najvećih političkih kriza poslednjih godina, nakon što je vladajuća partija Gruzijski san odlučila da odloži pregovore o članstvu u Evropskoj uniji do 2028. godine. Odluka je izazvala masovne proteste širom zemlje, predvođene opozicijom i prozapadnim aktivistima. Demonstranti su blokirali ključne saobraćajnice u Tbilisiju i pristup crnomorskoj luci Poti, dok su u sukobima s policijom povređene desetine ljudi.
Pozadina sukoba
Gruzija, koja ima aspiraciju članstva u EU zapisanu u svom ustavu, godinama je važila za jednu od najprozapadnijih zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza. Međutim, odnosi s EU pogoršali su se nakon što su gruzijske vlasti usvojile zakone koje su mnogi okarakterisali kao autoritarne i inspirisane ruskim modelima. To uključuje restrikcije za nevladine organizacije i LGBTQ+ zajednicu.
Vlada tvrdi da odlaganje pregovora s EU nije znak okretanja Rusiji, već potreba za očuvanjem ekonomske stabilnosti i suvereniteta zemlje. Premijer Irakli Kobakhidze izjavio je da bi članstvo u EU trenutno moglo ugroziti postojeće trgovinske i vizne sporazume Gruzije s drugim državama.
Reakcije opozicije i javnosti
Opozicija je ovu odluku nazvala „izdajom gruzijskog naroda“. Prominentni lideri opozicije, poput Giorgija Vašadzea, optužili su vlast za usmeravanje zemlje ka Moskvi i za gušenje demokratskih sloboda. Demonstranti su postavili šatore ispred zgrade parlamenta u Tbilisiju, zahtevajući ostavke i nove izbore, dok predsednica Salome Zurabišvili, pro-EU kritičarka vlade, optužuje vladajuću partiju da je „proglasila rat sopstvenom narodu“.
Eskalacija protesta
Policija je pokušala da razbije okupljene demonstrante koristeći suzavac i vodene topove, što je dodatno pojačalo tenzije. Prema lokalnim medijima, nemiri su se proširili i na manje gradove, dok su demonstranti izrazili odlučnost da nastave pritisak na vlasti.
Međunarodna reakcija
Evropska unija izrazila je zabrinutost zbog događaja u Gruziji, dok su neki zvaničnici naveli da su odluke vlade u suprotnosti s evropskim vrednostima. Analitičari upozoravaju da bi ovakvi potezi mogli trajno udaljiti Gruziju od evropskog puta, dok građani, prema anketama, u velikoj većini (80%) i dalje podržavaju članstvo u EU.
Zaključak
Nemiri u Gruziji ukazuju na duboku političku i društvenu podelu, dok međunarodna zajednica sa zabrinutošću posmatra razvoj situacije. Budućnost zemlje ostaje neizvesna, dok građani i opozicija nastavljaju borbu za demokratske i prozapadne vrednosti.