Majkrosoft je u četvrtak usvojio niz propisa za veštačku inteligenciju, dok se kompanija bavi zabrinutošću vlada širom sveta u vezi sa rizicima teһnologije koja se brzo razvija.
Naveo je brojne prednosti koje veštačka inteligencija donosi, od napredaka u razvoju medicine, sigurnosti, zaštite ljudskih prava, pa svo do svakodnevnih zadataka, koje će već sada postojeći jezični modeli značajno olakšati. Ponovio je i etičke principe za veštačku inteligenciju, koje je njegova kompanija usvojila 2018., a koji se mogu sažeti u rečenici: “Ukratko, moramo osigurati da AI ostane pod kontrolom ljudi”.
Majkrosoft je dodao da vlade treba da odrede određene sisteme veštačke inteligencije koji se koriste u kritičnoj infrastrukturi kao „visoko rizične“ i da zaһtevaju da imaju „sigurnosnu kočnicu“. Uporedio je tu funkciju sa „inženjerima kočioniһ sistema koje su odavno ugrađene u druge teһnologije kao što su liftovi, školski autobusi i brzi vozovi“. Kompanija je takođe pozvala na zakone koji bi razjasnili kada se dodatne zakonske obaveze primenjuju na sistem veštačke inteligencije i na oznake koje jasno pokazuju kada je sliku ili video proizveo računar.
Pet ključnih tačaka
Microsoft sada donosi pet ključnih tačaka “nacrta” za izradu regulative, kojom bi se veštačka inteligencija mogla staviti pod kontrolu. Kao prvo, smatraju da vlade moraju izraditi pravne i sigurnosne okvire, potom u sisteme ugraditi “kočnice” na AI sistemima koji su zaduženi za kontrolu kritične infrastrukture.
Potreban je i širi regulatorni okvir za izradu daljih modela veštačke inteligencije, u kojem će svako, ko radi na tome, imati određenu odgovornost: od izrade infrastrukture, preko modela, pa sve do aplikacija koje se na njih nadograđuju. Važno je i promovisati transparentnost kad je reč o AI modelima te osigurati da im pristup imaju akademska i neprofitna zajednica, kako ni oni ne bi ostali zakinuti za nove tehnologije.
U Microsoftu vide pojavu veštačkeinteligencije kao inovaciju koja ima ogroman potencijal doneti više dobroga čovečanstvu nego što je to učinio ijedan izum do sada.
„AI je previše važan da ne reguliše, i previše važan da ne reguliše dobro“, rekao je Kent Voker, Guglov predsednik za globalne poslove.