Italijanski parlament usvojio je zakon koji zabranjuje parovima da odlaze u inostranstvo kako bi im surogat majka rodila dete. Ove izmene i dopune zakona iz 2004. godine tretiraju surogat majčinstvo kao krivično delo.
Prethodno je zabrana važila samo unutar Italije, ali sada je proširena i na odlazak u zemlje gde je surogat majčinstvo legalno, poput Kanade i Sjedinjenih Država. Kazne za kršenje ovog zakona uključuju zatvorsku kaznu do dve godine i novčanu kaznu do milion evra.
Kritičari zakona, koji je predložila krajnje desna vladajuća stranka, smatraju da je zakon usmeren na LGBT parove, kojima je u Italiji zabranjeno usvajanje dece i prijava za postupak vantelesne oplodnje. Surogat majčinstvo podrazumeva da žena iznosi trudnoću u ime parova koji ne mogu da imaju decu zbog problema s plodnošću, ili za istopolne parove.
Zakon je usvojen 16. oktobra u italijanskom Senatu sa 84 glasa „za“ i 58 „protiv“. Protivnici su tokom rasprave upozoravali da zakon otežava ljudima da postanu roditelji, što je posebno problematično u zemlji koja se suočava sa padom nataliteta.
LGBT aktivista Franko Grilini osudio je zakon, nazvavši ga „monstruoznim“ i istakavši da nijedna druga zemlja na svetu nema takvu zabranu. On je naglasio da je sada moguće završiti u zatvoru u Italiji zbog želje za roditeljstvom.
Ovaj potez deo je konzervativne agende premijerke Đorđe Meloni, koja se ranije izjasnila protiv surogat majčinstva, posebno kod istopolnih parova. Meloni se zalaže za tradicionalne hrišćanske vrednosti i smatra da decu treba da odgajaju isključivo muškarac i žena.
Njen zamenik Mateo Salvini je surogat majčinstvo opisao kao „izobličenje“ koje žene tretira kao „bankomate“. Ipak, poslanica Karolina Varki, koja je radila na zakonu, izjavila je da nije usmeren protiv LGBT zajednice, naglašavajući da su većina parova koji se odluče na surogat majčinstvo heteroseksualni.
Prema procenama stručnjaka, oko 90% parova koji koriste surogat majčinstvo u Italiji su heteroseksualni. Ipak, istopolni parovi koji se vraćaju iz inostranstva s decom suočavaju se s pravnim izazovima, jer ne mogu da sakriju svoju situaciju na isti način kao heteroseksualni roditelji.
Surogat majčinstvo na Zapadnom Balkanu
Na Zapadnom Balkanu, surogat majčinstvo je uglavnom zabranjeno i zaprećene su zatvorske kazne. U Severnoj Makedoniji je u oktobru 2024. godine zakonom dozvoljeno surogat majčinstvo. U Srbiji je surogat majčinstvo krivično delo, s kaznama od tri do 10 godina zatvora.
Surogacija je dozvoljena u SAD i Kanadi za istopolne parove, dok zemlje poput Grčke pružaju pravnu zaštitu, ali zahtevaju da u vezi učestvuje žena.