Planovi za izgradnju najdužeg visećeg mosta na svetu, koji bi povezivao Siciliju sa kopnenim delom Italije, ponovo su pokrenuti, a početak radova očekuje se do kraja 2024. godine. Predloženi „Most preko Mesinskog moreuza“ trebalo bi da spoji grad Mesinu na Siciliji sa regionom Kalabrije na kopnu Italije. Sa dužinom od preko 3 kilometra, most bi nadmašio sve postojeće viseće mostove u svetu i mogao bi postati značajan infrastrukturni projekat.
Ideja o mostu datira još iz rimskih vremena i razmatrana je pod različitim režimima, uključujući one pod Musolinijem i Berluskonijem. Međutim, prethodni pokušaji da se započne ovaj projekat, posebno ugovor dodeljen 2009. godine, napušteni su 2013. zbog finansijskih rezova pod bivšim premijerom Mariom Montijem.
Godine 2022, sadašnja italijanska vlada, pod vođstvom premijerke Đorđe Meloni, objavila je obnovljene ambicije za most. EU je takođe pokazala interesovanje, sa nedavno potpisanim sporazumom o donaciji koji pokriva 50% troškova izvršnog projektovanja, u iznosu od 25 miliona evra. Zagovornici projekta tvrde da će podstaći sicilijansku ekonomiju, poboljšati transportnu efikasnost i ojačati povezanost između severne i južne Italije. Konkretno, očekuje se da će smanjiti pritisak na trajektne usluge i olakšati protok trgovine sa brodova koji dolaze kroz Suecki kanal.
Međutim, projekat nije bez kontroverzi. Kritičari izražavaju zabrinutost zbog seizmičkog rizika, ekološkog uticaja i mogućeg rasipanja javnih sredstava. Oblast Mesinskog moreuza je seizmički aktivna, što izaziva strahove o stabilnosti tako masivne konstrukcije.
Italijanski ministar infrastrukture, Mateo Salvini, ponovo je potvrdio svoju posvećenost što skorijem početku projekta, prikazujući ga kao isplativiju alternativu stalnoj upotrebi trajekata. Ako sve bude išlo po planu, most bi mogao biti u upotrebi početkom 2030-ih.