Južna Koreja je pokrenula svemirsku agenciju, koja će dovesti do razvoja svemirske ekonomije u zemlji. Predvodnik agencije, KASA, će koordinisati rad stotinu kompanija na „katapultiranju“ Južne Koreje među svetske predvodnice u svemiru.
Južna Koreja planira da sleti na Mars do 2045. godine, a za to će izdati oko 67 milijardi eura. Prema rečima predsednika Yoon Suk-yeola, KASA će dovesti do nove svemirske ere, kultivirajući stručnjake kroz podršku sistemu svemirske industrije i poticanje inovativnog istraživanja.
Seul želi da bude prva zemlja koja će sleteti na Mesec 2032. godine.
Južna Koreja je postala sedma zemlja na svetu koji poseduje tehnologiju za lansiranje raketa i satelita. Prošle godine, lansirala je raketu Nuri koja je u svemir prenela komercijalni satelit.
Cilj agencije je usklađivanje različitih vladinih ministarstava, a u svoju će strukturu uključiti i institut za istraživanje svemira.
Južna Koreja planira još najmanje tri lansiranja do 2027. godine i želi lansirati i vojne satelite. Yoonova objava pokazatelj je sve većih napora azijskih država u svemirskim programima, kao što su razvoj raketne tehnologije ili jačanje nacionalnog ponosa.
Severna Koreja je lansirala raketu u ponedeljak, ali nije uspela poslati svoj drugi vojni špijunski satelit u orbitu.
Pjongjang je za to okrivio kvar nove vrste motora, ali jedan stručnjak je proglasio taj pokušaj kao „veliki skok“ severnokorejske tehnologije.
Južna Koreja, Japan i Sjedinjene Američke Države osudile su lansiranje kao kršenje rezolucija Veća sigurnosti UN-a, kojima se zabranjuje razvoj tehnologije balističkih projektila.
Kineski svemirski program razvio je velike rakete kao što su Dugi Marš 5, svemirsku postaju Tiangong, bespilotne sonde za Mesec te rover Zhurong koji je stigao do Marsa 2021. godine.
Japan je u januaru postao peta zemlja koja je postavila vozilo na Mesec.
Prošle godine Indija je postala četvrta nacija koja je sletela na Zemljin satelit, nakon što Rusija istog meseca nije uspela u tome.