Kina je uspešno sletela svoju bespilotnu svemirsku letelicu na tamnu stranu Meseca, što je retko postignuće u istraživanju svemira. Svemirska letelica Chang’e 6 sletela je u bazen Južnog pola-Aitken u nedelju ujutro po pekinškom vremenu, saopštila je Kineska nacionalna svemirska uprava (CNSA).
Misija, koja je lansirana 3. maja, ima za cilj prikupljanje vrednih uzoraka kamenja i tla sa ovog dela Meseca po prvi put. Očekuje se da će sonda prikupiti neke od najstarijih uzoraka stena iz ogromnog kratera na Južnom polu Meseca.
Sletanje je bilo tehnički zahtevno zbog otežane komunikacije sa letelicom na udaljenoj strani Meseca. Kina je već postigla sličan podvig 2019. godine sa misijom Chang’e 4.
Letelica Chang’e 6 lansirana je iz svemirskog centra Wenchang i orbitirala je oko Meseca pre nego što je sletela. Deo letelice se odvojio i spustio na stranu Meseca koja je stalno okrenuta od Zemlje, koristeći autonomni sistem za izbegavanje prepreka kako bi odabrao sigurno mesto za sletanje.
Operaciju sletanja podržao je relejni satelit Queqiao-2. Kineski državni mediji opisali su uspešno sletanje kao „istorijski trenutak“. Letelica će provesti do tri dana prikupljajući uzorke sa površine, koristeći brojne tehnološke inovacije.
Ako misija bude uspešna, letelica će se vratiti na Zemlju sa uzorcima u specijalnoj kapsuli. Uzorci će biti čuvani u kontrolisanim uslovima kako bi se sačuvali što je moguće netaknutiji. Kineski naučnici će prvi analizirati uzorke, a kasnije će i istraživači iz celog sveta imati priliku da ih proučavaju.
Ovo je druga kineska misija prikupljanja uzoraka sa Meseca. U 2020. godini, Chang’e 5 je doneo 1,7 kg materijala sa bliže strane Meseca. Kina planira još tri bespilotne misije tokom ove decenije, istražujući mogućnosti postavljanja stalne baze na Mesecu i traženja vode.
Širi cilj Pekinga je da do 2030. godine kineski astronauti hodaju po Mesecu. Sjedinjene Američke Države takođe planiraju vratiti astronaute na Mesec, sa NASA-inom misijom „Artemis 3“ planiranom za 2026. godinu.