Nemačka je odustajanjem od oporezivanja imovine 1997. godine izgubila 380 milijardi evra poreza, što je ekvivalentno 80 odsto budžeta Nemačke za 2024. godinu. Studija Mreže za poresku pravdu, urađena u saradnji s Oksfamom, otkrila je da je nemački državni budžet svake godine siromašniji za oko 30 milijardi evra zbog ove odluke.
Oporezivanje do 1997. godine
Pre 1997. godine, imovina milionera i milijardera u Nemačkoj oporezivana je stopom od jedan odsto godišnje. Ovo oporezivanje je obezbeđivalo značajne prihode za državni budžet, ali je tadašnja savezna vlada demohrišćana CDU/CSU i liberala FDP odlučila da suspenduje ovaj porez nakon što je Savezni ustavni sud 1995. godine presudio da tadašnji način procene vrednosti nekretnina nije u skladu sa Ustavom.
Ekonomija bogatih
Studija otkriva da je imovina sto najbogatijih Nemaca porasla za oko 460 milijardi evra od 2001. godine, što dodatno ukazuje na neiskorišćeni poreski potencijal. Pored toga, studija pod naslovom „Ne treba se plašiti od bekstva bogatih zbog poreza“ zaključuje da nema razloga za strah da će milijarderi napustiti Nemačku ili da će to dovesti do gubitka radnih mesta u slučaju ponovnog uvođenja poreza na imovinu.
Poreski zakoni i prepreke
Nemačka je poslednjih decenija ustanovila sveobuhvatna pravila koja na međunarodnom nivou mogu biti uzor, jer izuzetno otežavaju ili čak potpuno onemogućavaju izbegavanje plaćanja poreza. Prebacivanje prebivališta u inostranstvo postalo je skupo od uvođenja posebnog poreza 1972. godine, koji obavezuje bogataše da ostave u Nemačkoj oko trećine ukupne imovine stečene u zemlji. Klasično izbegavanje plaćanja poreza postalo je teže od 2017. godine, kada je stupila na snagu automatska razmena podataka sa više od 100 zemalja.
Gubitak i procene
Poslednji put 1996. godine, porez na imovinu doneo je državnoj kasi oko 4,6 milijardi evra. Procena studije bazira se na pretpostavci da bi se prihodi od poreza na imovinu razvijali slično kao poslednjih godina pre prestanka oporezivanja, što bi do 2023. godine dovelo do godišnjeg prihoda od oko 30 milijardi evra. Ukupna suma izgubljenog prihoda od 1997. do 2023. godine iznosi najmanje 380 milijardi evra.
Zaključak
Studija zaključuje da ponovno uvođenje poreza na imovinu nije samo moguće, već i nužno. U javnosti se često koristi narativ da bi ponovna implementacija ovog poreza dovela do bekstva kapitala i gubitka radnih mesta, ali studija tvrdi da su ovi strahovi neutemeljeni. Nemačka je svojim poreskim zakonima poslednjih decenija pokazala da može uspešno sprečiti izbegavanje poreza, što može poslužiti kao model za druge zemlje. Ponovno uvođenje poreza na imovinu moglo bi značajno poboljšati javne finansije Nemačke i smanjiti ekonomske nejednakosti.