Da li je moje dete sledeći Novak Đoković ili Marija Kiri? Pomislili ste to bar jednom. Živimo u društvu koje sve više naglašava individualnost i potrebu za ostvarivanjem ličnih potencijala. Lako je upasti u zamku ako ste roditelj i ophrvati se mislima da li ste na vreme prepoznali potencijale svog sopstvenog deteta. Ova tema postaje sve važnija, jer razvoj talenata može predodrediti njihovu budućnost i sreću. Bar tako mislimo. Ali kako prepoznati momenat u kom se talenti ispoljavaju?
Oni mogu biti raznovrsni i manifestovati se u različitim oblastima, bilo da je reč o umetnosti, sportu, nauci ili društvenom angažmanu. Neki talenti mogu biti očigledni od najranijeg detinjstva, dok će se drugi razviti tek mnogo kasnije u životu.

Kako prepoznati talente kod svoje dece i ostale zamke roditeljstva
U vreme kada veštačka inteligencija sve više obuzima profesije, a svet se kreće brže nego što stignemo da ispratimo, javljaju se brojni strahovi. Strah od propuštanja ili onaj da nećete uvek odgovoriti na detetove potrebe je jedan od najprisutnijih kod roditelja. A kada su u pitanju talenti, oni se mahom manifestuju kroz sklonosti, interesovanja i sposobnosti koje se javljaju u ranom detinjstvu.
Na primer, neko dete će pokazati izuzetnu nadarenost za crtanje već u predškolskom uzrastu, dok drugo može briljirati u sportskim aktivnostima ili učiti brže od svojih vršnjaka. Lako je uočiti da je dete talentovano za muziku, pevanje, ples i usmeriti ga u muzičku školu. Za neke druge sklonosti je potrebno pratiti šta mališani vole da rade u slobodno vreme. Da li se igraju sa igračkama koje zahtevaju logičko razmišljanje? Da li se interesuju za video igre i žele da znaju kako funkcionišu? Ovi pokazatelji mogu ukazati na sklonost ka digitalnim veštinama, pa ćete znati da treba da upišete decu u školu programiranja. Pažljivo posmatranje detetovog ponašanja, reakcija na različite aktivnosti i podrška u istraživanju će i roditeljima biti od koristi da identifikuju i podstaknu ono u čemu su im deca dobra.
Uzrast u kojem se talenti najčešće ispoljavaju varira, ali mnogi stručnjaci tvrde da se većina uočava u ranoj fazi detinjstva, između treće i sedme godine. To je period kada deca aktivno istražuju svet oko sebe, upijaju nove informacije i razvijaju svoje veštine. Stoga je važno da baš tada roditelji budu prisutni i otvoreni za dečije sklonosti, kako bi ih podržali u najvažnijem formativnom periodu. Obratite pažnju na njihove reakcije, postignuća, kao i ono što ih čini da se osećaju važnim u određenim situacijama. Ponekad su talenti skriveni ispod površine i zahtevaju podršku kako bi procvetali.
Međutim, često se suočavamo sa sopstvenim neostvarenim ambicijama kao roditelji. Ponekad projektujemo svoje snove na decu, želeći da ih vidimo kako postižu ono što mi nismo. Ovo je najčešća zamka koja ograničava razvoj stvarnih talenata kod dece. Želja da ih vidimo uspešne i srećne postane opsesija koja nas zaslepljuje. U tome se gubi najvažnije – detetov sopstveni identitet i mogućnosti. A tek kada se fokusiramo na njihovu autentičnost otvaramo vrata beskrajnim mogućnostima. Zato je rad na detetovim sklonostima – rad i na sebi.

Prirodne ili društvene nauke
Da li je dete okrenuto više ka prirodnim ili društvenim naukama? Možete prepoznati na osnovu nekih znakova u igri i učenju.
Deca koja su sklonija oblastima prirodnih nauka pokazuju specifične karakteristike. Prvo, oni su veoma znatiželjni o svetu koji ih okružuje. Često postavljaju pitanja o tome kako stvari funkcionišu i zašto se događaju određeni fenomeni. Uživaju u istraživanju prirode i životinjskog sveta. Ako vaše dete često provodi vreme sa vama razgledajući dvorište ili sakupljajući informacije o biljkama i životinjama, to bi mogao biti znak da su njegovi talenti više usmereni ka prirodnim naukama. Takođe, pokazaće dobre veštine u rešavanju problema, lako upravljanje i savladavanje rada na računaru. Oni su sposobni da analiziraju kompleksne situacije i dolaze do logičkih zaključaka. Samim tim, brzo će rešavati matematičke i naučne zadatke, naučiti programiranje ili bar osnovne kodove.
Opet, sklonosti ka društvenim naukama se manifestuju na drugačije načine. Deca koja su talentovana u ovoj oblasti pokazuju otvorenu empatiju i razumevanje prema drugima. Oni su socijalno vešti i uživaju u komunikaciji sa drugim ljudima. Ako vaše dete voli da pomaže drugima, pokazuje interesovanje za društvene probleme i uživa u diskusijama o ljudskom ponašanju, psihologiji, sociologiji, knjigama, nema dileme. Njegove sklonosti usmerene su upravo ka humanističkim naukama. Takva deca su često veoma verbalno izražajna. Oni uživaju u čitanju, pisanju i deklamovanju svojih ideja, sposobna su da jasno artikulišu svoje misli, slušaju druge i razumeju njihove poglede na svet.
Nije retkost da se ispolje interesovanja i sposobnosti u oba područja.

Kako raditi na dečijim talentima
- Podstičite radoznalost tako što ćete detetu postavljati pitanja, davati mu nove izazove i podsticati istraživanje. Ohrabrite i njega da postavlja pitanja.
- Pohvalite dete za trud i postignuća, čak i kada se suoči sa izazovima. Neka zna da imate puno poverenje u njegove sposobnosti.
- Kod kuće i u školi, kreirajte okruženje koje podržava detetov talenat. Omogućite mu prostor za vežbanje, pristup alatima ili materijalima koji su mu potrebni, ali i podršku od porodice i učitelja.
- Ako je potrebno dodatno usavršavanje i rad, upišite dete na kurs ili specifičnu školicu koja podržava razvoj onoga u čemu mu ide dobro.
- Iako je važno fokusirati se na glavni talenat, korisno je podsticati ga da istraži i druge oblasti interesovanja. Svestranost donosi sagledavanje širih veština i perspektiva.
- Uživajte u procesu. Napomenite detetu da je proces učenja jednako važan kao i krajnji rezultat.
Na kraju, da li roditelj treba da se opterećuje time šta će mu dete biti kada poraste? Verovatno ne. Iako je prirodno brinuti se za budućnost svog potomstva, karijera će biti samo jedan deo njihovog života. Umesto fokusiranja na konkretnu profesiju, roditelji bi trebalo da kod dece podstaknu razvoj životnih veština poput samopouzdanja, samostalnosti, kreativnosti i empatije. Sve te ljudske osobine će im biti mnogo korisnije da se uspešno nose sa izazovima koje budućnost donosi.
Foto: www.pexels.com