Rekordni požari u Kanadi 2023. godine proizveli su više emisija ugljenika nego potrošnja fosilnih goriva u gotovo svakoj zemlji, osim Kine, SAD-a i Indije. Prema studiji objavljenoj u časopisu Nature, ovi požari emitovali su procenjenih 647 teragrama ugljenika, što je zapanjujuća cifra koja nadmašuje uobičajene godišnje emisije iz šumskih požara u Kanadi, koje obično iznose između 29 i 82 teragrama.
Požari iz 2023. godine, podstaknuti neuobičajeno visokim temperaturama i sušom, spalili su oko 15 miliona hektara (37 miliona jutara) zemlje, što je područje skoro jednako veličini Floride. Ovo je bila najgora sezona požara u istoriji zemlje. Borealne šume, koje su ključne za apsorpciju ugljen-dioksida iz atmosfere, pretrpele su značajnu štetu, što je izazvalo zabrinutost zbog potencijalnih dugoročnih efekata na globalne klimatske projekcije.
Naučnici upozoravaju da bi, ako ovako intenzivni požari postanu učestaliji, to moglo drastično promeniti ciklus ugljenika, smanjujući sposobnost šuma da skladište ugljenik, što bi moglo dovesti do viših nivoa ugljen-dioksida u atmosferi. Ovo bi moglo primorati na preispitivanje trenutnih klimatskih modela i granica postavljenih sporazumima poput Pariskog sporazuma, koji ima za cilj da zadrži globalno zagrevanje unutar 1,5°C iznad predindustrijskih nivoa.
Sezona požara 2023. godine je oštro podsećanje na ubrzavajući uticaj klimatskih promena, pri čemu se Kanada zagreva dvostruko brže od globalnog proseka, dok se njen Arktik zagreva tri puta brže. Studija ističe hitnu potrebu za preispitivanjem uloge šuma u ublažavanju klimatskih promena, dok planeta nastavlja da se suočava sa neviđenim ekološkim izazovima.