KoBold Metals, kompanija iz Kalifornije specijalizovana za istraživanje metala i podržana od strane svetski poznatih milijardera kao što su Bill Gates i Jeff Bezos, objavila je pronalazak velikog ležišta bakra u Zambiji. Ovo otkriće predstavlja značajan napredak u globalnim naporima za osiguranje resursa ključnih za energetsku tranziciju, posebno bakra, koji igra vitalnu ulogu u razvoju obnovljivih izvora energije i električnih vozila.
Predstavnik KoBold Metalsa izjavio je za CNBC kako kompanija veruje da će njihov projekat Mingomba u Zambiji biti jedan od najvećih svetskih rudnika bakra visokog kvaliteta. Sa referencom na Kakulu, ogroman rudnik bakra u Demokratskoj Republici Kongo, Josh Goldman, predsednik KoBold Metalsa, naglasio je potencijal nalazišta u Zambiji da pruži sličan kapacitet i kvalitet.
Zambija, već drugi najveći proizvođač bakra u Africi, s ovim otkrićem dobija dodatni podsticaj u svom rudarskom sektoru. KoBold Metals koristi napredne tehnologije, uključujući umetnu inteligenciju, za kreiranje detaljnih ‘Google mapa’ Zemljine kore, što omogućava efikasnije otkrivanje novih nalazišta bakra, kao i litija, kobalta i nikla.
Među ključnim investitorima KoBold Metalsa su renomirane kompanije i fondovi, uključujući Andreessen Horowitz, norveški energetski gigant Equinor, globalna rudarska grupa BHP i Breakthrough Energy, klimatski i tehnološki fond osnovan od strane Billa Gatesa 2015. godine. Fond podržavaju i druge poznate ličnosti poput Raya Dalioa, Richarda Bransona, Jacka Ma i Jeffa Bezosa.
Najavljeno je da će proizvodnja bakra u rudniku u Zambiji započeti u roku od 10 godina, što bi moglo imati značajne ekonomske implikacije za ovu afričku državu. Jito Kayumba, posebni savetnik zambijskog predsednika za ekonomska, investicijska i razvojna pitanja, izrazio je entuzijazam povodom ovog otkrića, naglašavajući velika očekivanja od pokretanja i razvoja rudnika.
Ovo otkriće dolazi u trenutku kada Međunarodna energetska agencija (IEA) upozorava na nedovoljnu globalnu ponudu kritičnih minerala potrebnih za transformaciju energetskog sektora, ukazujući na geografsku koncentraciju proizvodnje ključnih elemenata u zemljama poput Kine, Vijetnama, Brazila i Rusije. Pronalazak velikog nalazišta bakra u Zambiji predstavlja važan korak ka diversifikaciji i osiguranju globalnih resursa neophodnih za budućnost obnovljive energije i električne mobilnosti.