Od pradavnih vremena, Mesec je bio neizostavni deo ljudskih života, od uticaja na plimu i oseku do inspiracije u mnogim kulturama. Drevne civilizacije su ga obožavale, a njegov puni oblik često se povezivao s misterioznim i nerazumnim ponašanjem, što je verovatno dovelo do priča o punom Mesecu i vukodlacima. Iako nema naučnih dokaza da Mesec utiče na ljudsko ponašanje, njegovi ciklusi dokazano utiču na život na Zemlji.
Dok je jedna strana Meseca generacijama bila poznata, druga, tamna strana, izazivala je maštu mnogih jer je bila nevidljiva bez napredne tehnologije. Postojale su brojne teorije o tome šta ta strana skriva.
Nedavno je kineska sonda “Chang’e-6” ponovno skrenula pažnju na tamnu stranu Meseca. Dok su astronauti hodali po svetloj strani Meseca krajem 60-ih godina prošlog veka, tamna strana je ostala neistražena sve do 2019. kada je Kina uspešno sletela na nju. Sada su kineski stručnjaci uspeli da uzmu uzorke s te strane, što je značajan uspeh u svemirskim istraživanjima.
Pogrešno ime
Izraz „tamna strana Meseca“ je postao uobičajan, ali je netačan. Dr. Dragan Gajić, profesor fizike, objašnjava da je ta strana samo nevidljiva sa Zemlje, ali nije uvek tamna. Zbog sinhronizovane rotacije Meseca, uvek vidimo istu stranu, dok druga strana tokom polovine Meseca dana dobija Sunčevu svetlost.
Kineski uspeh
Kineski poduhvat slanja sonde na tamnu stranu Meseca pokazuje koliko je napredovao njihov svemirski program. Dok je komunikacija sa sondama na toj strani izazovna zbog nevidljivosti sa Zemlje, Kina je koristila relejne satelite za uspešno izvođenje misije. Ovaj napredak nije samo naučno značajan, već ima i vojnu primenu, pokazuje koliko su napredne zemlje kao Kina, Indija, Japan i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Razlike između strana Meseca
Strane Meseca se razlikuju i po sastavu minerala. U ranijim istraživanjima već se pokazalo da na Mesecu postoje minerali kojih nema na Zemlji. Dok je bliža strana doživela intenzivnu vulkansku aktivnost zbog udara asteroida, što je dovelo do koncentracije određenih minerala, dalja strana je ostala hladnija i nije prošla kroz iste procese. Kineske misije će doneti uzorke koji će pomoći da se ove razlike bolje razumeju.
Buduća istraživanja
Nove misije na tamnoj strani Meseca će doprineti boljem razumevanju geološke istorije Meseca i pomoći u istraživanju svemirskog zračenja, jer je ta strana zaštićena od radio interferencija sa Zemlje. To će biti korisno za buduće misije i izgradnju baza za boravak ljudi na Mesecu i dalje letove ka drugim telima u Sunčevom sistemu.
Zaključak
Kineska sonda “Chang’e-6” je uspela u svojoj misiji, prikupljajući uzorke s tamne strane Meseca, što će pružiti naučnicima nove informacije o nastanku Meseca i Sunčevog sistema. Ovo je značajan korak napred u svemirskim istraživanjima, otkrivajući nam sve više o tajnama našeg najbližeg nebeskog suseda.