Mnogi ljudi ne mogu zamisliti jutro bez kafe. Međutim, pre nego što uzmu gutljaj omiljenog toplog napitka, trebali bi se upoznati s mogućim nuspojavama koje se javljaju kada piju kafu na prazan stomak.
Iako vam kafa može pomoći da ostanete energični i sveži tokom dana, ispijanje kafe na prazan stomak može biti štetno za zdravlje na više načina. Nutricionistkinja i dijetetičarka Dipti Lokešapa podelila je moguće nuspojave.
Anksioznost i nervoza
Kofein je stimulans koji može povećati budnost i nivo energije. Međutim, konzumiranje kafe na prazan stomak može pojačati njeno delovanje, što dovodi do povećane anksioznosti i nervoze. Ovo pojačano stanje uzbuđenja može biti neprijatno i može ometati dnevne aktivnosti, uzrokujući nemir i nemogućnost fokusiranja.
Rizik od kiseline u želucu
Kafa je kisela, a ako se konzumira na prazan stomak, može pogoršati probleme s kiselošću želuca. S vremenom, česta izloženost kafi može doprineti razvoju ozbiljnijih gastrointestinalnih stanja poput gastritisa ili peptičkog ulkusa.
“Kombinacija kofeina i visokog nivoa kiselosti može iritirati sluznicu želuca, što dovodi do nelagodnosti, žgaravice, pa čak i refluksa kiseline,” navodi nutricionistkinja Lokešapa.
Pogoršava probavne probleme
Za osobe koje već imaju problema s probavom kao što su sindrom iritabilnog creva (IBS) ili upalna bolest creva (IBD), pijenje kafe na prazan stomak može pogoršati simptome. Stimulativni učinci kofeina mogu povećati pokretljivost creva, potencijalno izazivajući dijareju ili grčeve, dodatno narušavajući osetljivu ravnotežu probavnog sistema.
Ometa apsorpciju hranljivih materija
Kafa sadrži spojeve poznate kao tanini, koji mogu ometati apsorpciju određenih hranljivih materija, uključujući gvožđe i kalcijum. Ovo je posebno zabrinjavajuće za pojedince koji se oslanjaju na ishranu bogatu hranljivim materijama za optimalno zdravlje.
“Konzumiranje kafe na prazan stomak može sprečiti sposobnost tela da apsorbuje ove esencijalne hranljive materije, što s vremenom dovodi do njihovog nedostatka,” objašnjava Lokešapa.
Povećava odgovor na stres
Kofein podstiče otpuštanje kortizola, koji se često naziva hormonom stresa. Iako kortizol igra ključnu ulogu u telesnom odgovoru na borbu ili beg, povišeni nivoi mogu imati štetne efekte na zdravlje. Može uzrokovati slabu imunološku funkciju, debljanje i poremećaje raspoloženja, doprinoseći preteranoj reakciji na stres.
Oscilacije šećera u krvi
Kofein može uticati na osetljivost na insulin i metabolizam glukoze, što dovodi do fluktuacija nivoa šećera u krvi. Kada se konzumira na prazan stomak, kafa može uzrokovati nagli porast šećera u krvi, nakon čega sledi pad. Zbog toga se pojedinci mogu osećati umorno, razdražljivo i žudeti za više šećera ili kofeina kako bi ublažili simptome. S vremenom, te fluktuacije mogu doprineti insulinskoj rezistenciji i povećanom riziku od razvoja dijabetesa tipa 2.
Dehidracija
Kofein je diuretik, što znači da podstiče stvaranje urina i može dovesti do povećanog gubitka tečnosti iz tela. Kada se konzumira na prazan stomak, kafa može pogoršati dehidraciju, naročito ako se ne održava dovoljan unos tečnosti tokom dana. Poznato je da dehidracija može uzrokovati simptome kao što su glavobolja, vrtoglavica i umor, što dodatno utiče na celokupno zdravlje.