Od sledeće nedelje, Nemačka će uvesti kontrole na svim svojim nacionalnim granicama, uključujući mogućnost odbijanja ulaska u zemlju, u skladu sa evropskim zakonima. Ova odluka, koju je donela nemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer, izazvala je reakcije policijskih sindikata i stručnjaka za migracije, koji je posmatraju sa skepticizmom.
Razlozi uvođenja kontrola
Fezer je najavila da će kontrole, koje će trajati najmanje šest meseci, početi 16. septembra i biti usmerene na smanjenje neregularnih migracija i jačanje unutrašnje bezbednosti. Cilj je zaštita od pretnji islamističkog terorizma i prekograničnog kriminala. Kako je navedeno, dodatne mere će obuhvatiti stacionarne i mobilne kontrole na svim granicama, uključujući i one sa Francuskom, Luksemburgom, Holandijom, Belgijom i Danskom.
Ovo proširenje dolazi nakon što su prethodno uvedene kontrole na granicama sa Poljskom, Češkom, Švajcarskom i Austrijom, koje su na snazi još od 2015. godine. Ove mere, prema evropskim zakonima, mogu biti privremeno uvedene samo u posebnim situacijama, a moraju biti prijavljene Evropskoj komisiji.
Austrijska reakcija: Odbijanje preuzimanja migranata
Austrija, koja deli granicu sa Nemačkom, već je najavila da neće prihvatiti migrante kojima je odbijen ulazak u Nemačku. Austrijski ministar unutrašnjih poslova, Gerhard Karner, izjavio je da Austrija nema obavezu da preuzima odbijene migrante i naložio je svojoj policiji da ne sprovodi nikakve preuzimanja.
Skepticizam stručnjaka i policijskih sindikata
Nemački policijski sindikat (GdP) izrazio je zabrinutost zbog novih kontrola. Predsednik sindikata, Andreas Roskof, upozorio je da dodatno angažovanje policijskih snaga na granicama može oslabiti sigurnost u drugim delovima zemlje. Takođe, smatra da pojačane kontrole neće sprečiti ilegalne ulaske, jer će oni koji planiraju ilegalan ulazak lako saznati gde su kontrole pojačane.
Slično mišljenje dele i stručnjaci za migracije iz Stručnog saveta za integraciju i migracije (SVR), koji se protive stalnim, stacionarnim kontrolama unutar šengenskog prostora. Oni ističu da krijumčari brzo pronalaze načine da zaobiđu kontrole, što dodatno stvara ekonomske gubitke zbog usporavanja prometa na granicama.
Zaključak
Iako je cilj nemačke vlade da dodatnim kontrolama ojača unutrašnju bezbednost i ograniči neregularne migracije, kritike policijskih sindikata i stručnjaka sugerišu da ovakve mere mogu biti teške za sprovođenje i neefikasne na duži rok.