Kompanija Meta najavila je planove za uvođenje funkcije koja će korisnicima omogućiti lakše prepoznavanje sadržaja kreiranog pomoću veštačke inteligencije (AI) na društvenim mrežama Instagram, Threads i Facebook. U narednim mesecima, Meta će uvesti oznake za AI generisani sadržaj, radeći na automatskom otkrivanju signala koji ukazuju na to da je sadržaj napravljen pomoću AI tehnologije. Oznake će biti dostupne na svim jezicima koje podržavaju pomenute aplikacije.
Funkcija će uticati na fotografije objavljene na Metinim platformama, koristeći industrijske standarde za otkrivanje AI fotografija, poput vidljivih vodenih žigova, ugrađenih metapodataka i vidljivih markera. Cilj je identifikovati ne samo fotografije napravljene pomoću Metinih AI alata, već i one kreirane pomoću alata drugih kompanija, uključujući Google, OpenAI i Adobe.
Pored fotografija, Meta planira da označava i video i audio sadržaj kreiran pomoću AI tehnologije. S obzirom na to da signali nisu jednako prisutni u AI alatima za video i audio sadržaj, Meta će uvesti funkciju koja korisnicima omogućava da sami označe kada dele AI generisani video ili audio sadržaj.
Označavanje video i audio sadržaja neće biti opcionalno. Kompanija zahteva od korisnika da koriste ovaj alat za detekciju i označavanje kada objavljuju fotorealističan video ili realističan audio sadržaj koji je digitalno kreiran ili izmenjen. Meta je takođe navela da može kazniti korisnike ako otkrije AI generisani video ili audio sadržaj koji nije označen.
Ovim potezom, Meta nastoji da poveća transparentnost i omogući korisnicima da budu informisani o prirodi sadržaja koji konzumiraju na društvenim mrežama, u cilju smanjenja mogućnosti zloupotrebe AI tehnologije u stvaranju i distribuciji sadržaja.